Viete ako deti vnímajú rozvod ? Ako ich bez stresu s rozchodom oboznámiť ?

1. februára 2018

Keď sa hovorí o rozvode, načúvame zvyčajne len jednej strane: dospelým. Oni „hovoria rozumne“. Vraj všetko kvôli deťom a všetko pre deti. Pre ich šťastie. Dospelí samozrejme lepšie vedia, čo „sa má“ a čo bude „správne“. A čo keby sme zmenili pravidlá a načúvali deťom?

Rozvod. Má zmysel žiť spolu kvôli deťom?

Vplyv rozvodu na detskú psychiku

„Normálny rozvod je lepšia ako zlé manželstvo.“

Stáva sa, že sa ľudia rozvádzajú. Stáva sa to a občas je to to najlepšie východisko. Aj keď ide o dlhé manželstvo a aj keď sú v ňom deti. Prečo dospelí tak často rozvod odsúvajú?

Každý sa ho bojí. Z rôznych príčin. Pretože to skrátka nevyšlo. A treba povedať to úprimne partnerovi. V budúcnosti je len nevedno a zmeny. Čo tam na nás čaká? Nový vzťah, alebo samota? Bojíme sa toho a na to máme iste právo, v piatich ako aj v päťdesiatich. Dôležité je však myslieť na jediné: za žiadnych okolností sa nekryť deťmi.

Čo často počujeme?

Už sa nemilujeme, ale máme ešte veľmi malé deti. Snáď až pôjdu do škôlky, školy, na strednej, na vysokú, až sa vydajú či oženia, až sa osamostatnia… “

Rokmi nelásky a manželstvo z nutnosti pomery len hustnú. A deti v ňom?

Deti v akomkoľvek veku všetkému rozumejú a všetko vycítia. Ich malé srdiečko nepodvediete. Práve tu majú počiatok detské psychosomatické ochorenia. Z detí sa stávajú rukojemníci. A samy nad sebou vynášajú krutý rozsudok: „vinný“. Ich rodičia kvôli nim celý život trpeli svojím spolužitím … Skutočne kvôli nim?

V tejto situácii budú vždy dve strany. Tí, ktorí sú pre rozvod a tí, ktorí majú za to, že rozvod sa zle odrazí na psychike dieťaťa.

Dôležité je vedieť, že v oboch prípadoch meníme detský svet. Či už sa rozhodneme spolu žiť „kvôli deťom“, alebo sa rozhodneme rozviesť.

Aké zmeny čakajú dieťa pri rozvode?

Dieťa sa na vás môže hnevať. To je prirodzené. Meníte jeho svet, zabehaný poriadok, možno aj bydlisko. Obľúbení kamaráti už nebudú v blízkosti. Pozná toho ešte málo a nevie, ako sa v takejto situácii správať. Zlosť je nástroj, ktorý pozná a najskôr ho tiež využije. Je nanajvýš dôležité nereagovať agresívne, ale prejaviť krajné trpezlivosť a porozumenie.

Jedináčik nesie rozvod horšie. Ak sú v rodine súrodenci, môžu sa navzájom podoprieť, podeliť sa o svoje obavy a svoje tajomstvá. Ak vaše dieťa súrodencov nemá, zamyslite sa nad možnosťou zaobstarať mu štvornohého priateľa.

Deti často majú pocit viny. Napadá je, že ak rodičia prestali mať radi jeden druhého, môžu prestať mať radi aj je. Objavuje sa strach.

Ako pri rozvode pomôcť dieťaťu:

„Hovorí veľa o deťoch, ale nehovorí s nimi.“

Po prvé: vysvetliť dôvod rozchodu

Oslovte dieťa zhruba takto: Milá dcérenka, milý synček ,mama a otec ťa majú moc radi a vždy ťa mať radi budú, nech sa stane čokoľvek. Vždy tu budeme pre teba. Prestali sme sa mať radi ako manželia, ako žena a muž, to sa niekedy dospelým stáva. Máme sa radi ako priatelia a vždy to tak bude. Teba neprestáva mať rád ani jeden z nás „.

Je potrebné dieťaťu zdôrazniť, že otec ani matka ho za žiadnych okolností neprestanú mať radi. Že láska muža a ženy je niečo iné, než láska k ich dieťaťu.

Po druhé: vytvoriť pocit istoty a stability

Rozvod je stres. Nesmieme sa však ponoriť do vlastných trampôt, v prvom rade musíme myslieť na dieťa.

Častým omylom je prenášanie dospelých povinnosťou na dieťa, napríklad: „Ty si teraz v rodine jediný chlap“.

Dieťa však potrebuje podporu, nie nejakú novú rolu. Predovšetkým mu rodičia musia poskytnúť stabilitu. Priznať poctivo starosť: „Áno, dieťatko moje, je mi to všetko ľúto, ale vysporiadame sa s tým, sľubujem“. Nesmiete sa ostýchať požiadať o pomoc a podporu príbuzných a blízkych. Vyhľadajte psychológa, čítajte odbornú literatúru, pozrite sa na náučný film. Učte sa a hľadajte, ako dieťaťu vytvoriť istotu a bezpečie.

Po tretie: útulnosť a harmónia

Aj keby rozvod sprevádzali hromy a blesky, nesmieme do nich zaťahovať deti. Držte deti stranou svojich sporov a hádok, aj bez nich je im dosť ťažko. Je prejavom úbohosti a hlúposti urážať pred deťmi partnera, s ktorým sa rozvádzame. Neuľahčí sa nám, zato deti si odnesú trauma na celý život.

Nepreberajte s deťmi podrobnosti rozvodu. Radšej mu poskytnite odreagovanie spoločnými prechádzkami, návštevami kina a hraním stolových hier. Maľujte si s ním, modelujte. Hľadajte chvíle harmónie a radosti. Odvádzajte jeho pozornosť od rozvodu k spoločným činnostiam, zábavám, úsmevom.

Nadviazanie vzťahu, manželstva alebo rozvod, voľba je vždy na vás. Vy si vždy môžete navliecť brnenie a brániť sa. Ste dospelí. Deti však toto užitočné umenia ešte neovládajú. Ich duša je otvorená a čistá. Prijímajú bezvýhradne všetko, čo im rodičia povedia. Čo ste práve dnes darovali svojmu dieťaťu? Úsmev a veselú náladu? Alebo …?

Zdroj:pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*