Vydesí vás návšteva lekára do bodu, keď sa vám spotia dlane a cítite, ako vám búši srdce, aj keď viete, že ste v skvelých rukách a pravdepodobne sa nemáte čoho obávať? Aj keď to lekári neradi počúvajú, pretože chcú, aby ste sa cítili počas vyšetrenia pohodlne, môžeme vás uistiť, že nie ste sami a že to, čo cítite, keď vstúpite do ich ordinácie, je bežnejšie, než by ste si mysleli.

V skutočnosti je náhly nárast krvného tlaku, ktorý zažijete, keď idete k lekárovi, taký bežný, že má svoj názov: Syndróm bieleho plášťa predstavuje prudké zvýšenie tlaku spôsobené úzkosťou v lekárskom prostredí aj u ľudí, ktorí nemajú s jeho kolísaním problém.

Našťastie existuje niekoľko tipov, s pomocou ktorých je možné pokúsiť sa zachovať pokoj a prekonať hypertenziu a bez problémov tak absolvovať vyšetrenie a nepodceniť dôležitú prevenciu.

Čo vyvoláva syndróm bieleho plášťa?

Napätie vyvolané očakávaním, či už je to stiahnutie manžety alebo strach z potenciálnej diagnózy, môže stačiť na zvýšenie krvného tlaku. Väčšiu pravdepodobnosť na náchylnosť hypertenzie pri kontakte s lekárom alebo zdravotníckym personálom však majú ľudia s diagnostikovanou generalizovanou úzkosťou.

Príznaky môžu byť dôsledkom skutočného, ​​intenzívneho strachu z merania krvného tlaku. Ak je ale vaša obava zo špeciálneho zdravotníckeho oblečenia fyzickým prejavom legitímnej fóbie, účinky presahujú lekárske prostredie a váš zážitok bude rovnako intenzívny pri každom meraní krvného tlaku, bez ohľadu na prostredie.

Môže byť takýto stav problém?

Dôvody na obavy v tomto prípade nie sú na mieste. Avšak, vaše nepríjemné pocity a stavy môžu naznačovať potenciálne budúce problémy. Inými slovami, ak vás návšteva v ordinácii dokáže stresovať až do bodu, kedy prežívate fyzické symptómy, nie je veľkým prekvapením, že rovnaké symptómy môžete pociťovať aj pri iných bežných stresových situáciách, ako je práca alebo rodina.

Priestor na paniku tu teda rozhodne nie je, treba si ale uvedomiť, že stres z osoby v čistej bielej zdravotníckej košeli, ktorá vám chce pomôcť, znamená, že sa necháte okolím veľmi ľahko ovplyvniť a tento strach vám môže časom spôsobovať ešte väčšiu úzkosť a problémy aj v bežnom živote.

Ako „strach“ z bieleho plášťa prekonať?

Skúste napríklad počítať veci v miestnosti, nájdite si 3 veci, ktoré vidíte, dve veci, ktoré počujete, a jednu, ktorej sa môžete dotknúť alebo kývať prstami na nohách. Aj keď sa možno snažíte odpútať od stresujúcich myšlienok tým, že sa budete rozprávať o vtipnej udalosti, ktorú váš pes dnes ráno vykonal, rozprávanie sa pri meraní krvného tlaku môže v skutočnosti spôsobiť jeho ďalšie zvýšenie. Preto možno nechajte túto myšlienku na neskôr a skúste sa poobzerať po okolí.

Vyskúšajte techniku dýchania 4-7-8

Vyskúšajte techniku dýchania 4-7-8. Jednoducho sa nadýchnite nosom na 4 sekundy, zadržte dych na 7 sekúnd, vydýchnite ústami na 8 sekúnd a zopakujte tento cyklus 4-krát. Táto metóda sa zameriava nielen na vašu myseľ, ale aj rytmické dýchanie, ktoré môže aktívne ovplyvniť reakciu vášho tela na stres. Pomáha to upokojiť vaše stresové hormóny a zmierniť prirodzenú zápalovú reakciu organizmu.

Ak je to možné, dajte si alebo požiadajte o pohár vody

Ďalším jednoduchým spôsobom odbúrania stresu z lekárskeho prostredia je vypiť pohár vody. Voda má nielenže upokojujúci účinok na nervový systém, ale tiež vyplavuje sodík, ktorý môže byť jednou z príčin vyššieho krvného tlaku.

Dobrá rada, ak si chcete znížiť krvný tlak týmto spôsobom rýchlejšie, bude lepšie vypiť naraz väčšie množstvo tekutiny.

Skúste banán

Nemusí to byť nutne banán ako taký, každá potravina bohatá na draslík môže pomôcť. Draslík je viac než len prvok v periodickej tabuľke, je to zábavný malý elektrolyt, ktorý pomáha kontrolovať prietok krvi a srdcový tep.

Zdroj obrázka: PeopleImages.com – Yuri A/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *