Výber kvalitného zamestnanca je pre úspech každej organizácie veľmi dôležitý. S nárastom konkurencie na trhu práce je však čoraz náročnejšie identifikovať a získať tých najšikovnejších kandidátov, pretože väčšina z nich je už obsadená, prípadne požaduje vyššie platové ohodnotenie.

Pri dodržaní určitých krokov a pravidiel si však môžete vybrať šikovného zamestnanca aj bez väčších problémov. Ako na to?

Zadefinujte jasné požiadavky a kritériá

Pred začatím hľadania nového zamestnanca si ujasnite, aké schopnosti, skúsenosti a vlastnosti sú pre danú pozíciu dôležité, a potom dané požiadavky a kritériá pre uchádzačov jasne zadefinujte. Ak sa v tomto segmente poriadne neorientujete a máte dosť starostí s riadením firmy, môžete na vyhľadanie vhodného zamestnanca s požadovanými kvalitami a schopnosťami využiť výhodný personálny leasing.

Zamerajte sa na kultúrnu zhodu

Nielen schopnosti a skúsenosti sú dôležité, ale aj zladenosť kandidáta s firemnou kultúrou a hodnotami. Snažte sa zistiť, či vami zvolený kandidát zdieľa hodnoty vášho podniku a či sa dokáže integrovať do tímu. Veľmi lojálni a vďační za dobrú prácu sú napríklad aj šikovní zamestnanci z tretích krajín.

Vyhodnocujte zručnosti a skúsenosti

Okrem formálnych kvalifikácií sa pozrite aj na konkrétne skúsenosti a zručnosti kandidáta, ktoré sú relevantné pre danú pozíciu. Skúste sa dozvedieť viac o jeho práci v minulosti a ako sa vysporiadal s podobnými úlohami alebo problémami.

Vykonajte pohovor

Pohovor je skvelou príležitosťou na bližšie spoznanie kandidáta. Pripravte si otázky, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť jeho osobnosti, motiváciám a pracovným návykom. Zamerajte sa aj na jeho schopnosť riešiť problémy a pracovať v tíme.

Okrem technických schopností sa pozrite aj na tzv. soft skills, ako sú komunikácia, adaptabilita, tímová spolupráca, kreativita atď., pretože práve tieto schopnosti sú často rozhodujúce pre úspech zamestnanca v dnešnom hektickom a pomerne náročnom pracovnom prostredí.

Skúste prácu na skúšku

Ak je to možné, ponúknite kandidátovi možnosť vykonať prácu na skúšku alebo testovacie úlohy. Toto vám môže poskytnúť lepší pohľad na jeho pracovné schopnosti a prispôsobivosť.

Získajte referencie

Nezabudnite požiadať o referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov alebo kolegov. Aj dobrý pracovný posudok, známejší ako odporučenie, vám môže poskytnúť užitočné informácie o pracovnom výkone a spôsobilosti daného kandidáta.

Vyberanie kvalitného zamestnanca môže byť náročný proces, ale investícia do dôkladného a správneho výberu sa často vypláca dlhodobo a v podobe produktívneho a spokojného tímu.

Zdroj obrázka: ADragan/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *