Lepšie je konzumovať alkohol málo, ale pravidelne.

Jednorazová nadmerná konzumácia alkoholu je veľmi riziková. Tým viac, čím nepriaznivejší je zdravotný stav takého pijana. Najhoršie na tom sú ľudia, ktorí majú poškodenú pečeň, pankreas alebo obličky (často sa poruchy združujú) a okrem toho majú vrodenú zníženú schopnosť látkovej premeny.

Takýchto jedincov je oveľa viac v ženskej časti populácie. Otázkou absolútne zásadné je, koľko alkoholu možno označiť za „primerané množstvo“. Na základe akejsi nepísanej spoločenskej dohody medicína považuje za primerané množstvo 30 g alkoholu (denne) pre mužov a 20 g pre ženy.

Z obsahu alkoholu v rôznych alkoholických nápojoch potom vyplýva ich „primerané“ množstvo. Pre mužov je to teda približne 3 dcl vína alebo dva „panáky“ tvrdého alkoholu či dve 10 stupňová piva.

Nanešťastie alkoholických nápojov sú desiatky druhov, obsahujúcich rozdielna množstvo alkoholu. Ale ani to nie je zďaleka všetko. Alkoholické nápoje totiž môžu byť zákerné, predovšetkým ak obsahujú ďalšie látky, hlavne cukry, ba dokonca aj tuky.

Myslím, že stačí pripomenúť stále viac konzumovanej „Radler“, nápoje na báze kombinácie piva a limonády, aperitívy (napr. Long-drinky, napríklad Mojito či Sex on the Beach, rum s colou, apod.) A rôzne sladké alkoholické nápoje, toľko obľúbené u žien ( „vaječňák“ či mliečne alkoholické nápoje).

Nejde len o alkohol

Čím je ingredienciami zložitejší alkoholický nápoj, tým väčšie riziko obsahu aditív čiže látok, ktoré sú rizikové odlišným spôsobom ako samotný alkohol. Menujme napríklad siričitany. Na druhej strane nemožno ignorovať skutočnosť, že niektoré alkoholické nápoje obsahujú tiež priaznivo pôsobiace látky. Vo víne (predovšetkým červenom) je to antioxidant resveratrol a taníny (triesloviny), v pive sedatívne pôsobiace látky obsiahnuté v chmeli a veľmi malé množstvá vitamínov skupiny B.

Alkoholické nápoje sú významným zdrojom energie

Tento fakt je veľmi dôležitý predovšetkým pre tých, ktorí chcú schudnúť. A možno ešte dôležitejší, keď sa im schudnúť nedarí. Nepovažujem za zásadné uvádzať akúkoľvek „prehľadnú“ tabuľku energie a živín v rôznych druhoch alkoholických nápojov, pretože ľudia konzumujú rad kombinovaných, vyššie spomínaných drinkov – odporúčam preto uvedomiť si, čo pijem a či ide len o „alkohol v ochutenej podobe“, ale bez pridanej energie, ako je to napríklad v prípade prídavkov cukrov.

Tak napríklad Mojito znamená 0,4 dcl tvrdého alkoholu (10 g alkoholu = 70 kcal / 290 kJ) plus 15 g cukru (60 kcal / 250 kJ), a to je celkom 130 kcal / 540 kJ).

Pivo, náš národný „mužský“ nápoj, je však oveľa rozšírenejšie a pravidelne konzumovaný nápoj – takže polliter „desiatky“ znamená 185 kcal / 780 kJ, ale polliter „dvanástky“ už 230 kcal / 960 kJ. V prípade, keď nezostane pri jednom pollitra (veľa z našich mužských klientov pije skôr pravidelne 2 pivá denne), je to už pre tých z nich, ktorí majú výraznú nadváhu, problém, pretože je to denne „navyše“ 400-500 kcal / 1980-2100 kJ.

Na prvý pohľad to vyzerá nevinne, ale keď si uvedomíte, že je to vlastne 20-30% denného odporúčaného príjmu energie … A čo napríklad červené víno? Ak vypijete denne 3 dcl, znamená to cca 240 kcal / 1000 kJ.

Čím je človek starší, tým väčší je problém s alkoholom

Celospoločenský zvyk pitia alkoholických nápojov je v SR stále väčším problémom. Začína to už u detí. Nehovorí vám nič detská party, na ktorej sa „holduje detskému šampanskému“? Nuž, čo sa v mladosti naučíš, to iste ocenia producenti alkoholických nápojov – proste dieťa len plynulo prejde od „nealko“ k alkoholickému. Prežívame „kultúrne leto“, mladí ľudia na festivaloch do seba lejú litre piva (sponzormi „fesťák“ sú pivovary), rodičia si užívajú „all inclusive“ v hoteloch.

Isteže by som nemal zabudnúť na fakt, že malé množstvo alkoholu naozaj „povzbudzuje metabolizmus“. Ak nie je to pivo, ktoré vás len „oblbne“. Látky, ktoré vzniknú z alkoholu po jeho požití, sú pomerne jedovaté (predovšetkým medzistupeň, ktorým je acetaldehyd). Predpokladajme, že čím sme starší, tým horšie nám to „trávia“, pretože pankreas chudinka je unavená a už „nemôže“ a pečeň sú doslova „zanesené“ tukom. Samozrejme mám na mysli jedinca, ktorí majú zdravotné problémy tiež vďaka vlastnej silnej nadváhe.

Ak trpíte nadváhou či obezitou, nejde len o estetický problém. Do tohto stavu ste sa dostali (často, aj keď nie vždy) predovšetkým v dôsledku nadmerného príjmu energie nadbytkom stravy, ale niektorí z vás len preto, že ste si neuvedomili, že aj vďaka nadbytku alkoholu. To je dôvod na upozornenie na nutnosť radikálneho obmedzenia konzumácie alkoholických nápojov v prípade, keď sa rozhodnete schudnúť. Pivo v prípade mužov a sladkých alkoholických nápojov vrátane šampanského v prípade žien.

Alebo argument: „Čo by som z toho života mal, už tak mám veľa zdravotných obmedzení a príkazov od lekárov.“ Ostatne, možno je predsa lepšie dať si frťana než sa stresovať. Alebo dokonca do seba valiť antidepresíva. Iste, súhlasím do tej miery, že „primerané množstvo“ kvalitného alkoholu „skoro zdravému“ jedincovi skôr prospeje.

Ale stále tu straší ono riziko vzniku závislosti. Pretože je to spočiatku 1 pivo, 2 dcl, ale postupne sa množstvo môže zvyšovať. Proste organizmus si zvykne, a už mu tak málo nestačí. Tým sa však zvyšuje celkový energetický príjem. U rady ľudí dokonca veľmi významne. Potom sa nemôžu čudovať, že sa im chudnutie nedarí.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *