Skvelá správa! Mladí rodičia budú mať v práci oveľa dlhšiu dovolenku

20. októbra 2019

Pracujúcich na Slovensku konečne čaká aj pomerne výrazná pozitívna zmena. Budú si totiž môcť užiť o niekoľko dní viac dovolenkových dní.

Nárok na dlhšiu dovolenku  o jeden týždeň budú mať aj zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa. Môže za to novela Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS Tibora Jančulu a Magdalény Kuciaňovej, ktorú v piatok definitívne schválil parlament. Doteraz mali zamestnanci nárok na minimálne 4 týždne dovolenky. Ak však do konca kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov, má nárok na päťtýždňovú dovolenku.

Návrh poslancov má za cieľ zvýšiť dĺžku základnej výmery dovolenky na päť týždňov aj pre zamestnancov, ktorí nedovŕšili 33 rokov, ale trvalo sa starajú o dieťa. „To je v súčasnosti už platným sociálnym štandardom pre zamestnancov aj v iných členských štátoch Európskej únie, ako aj platným zamestnaneckým zvýhodnením u mnohých zamestnancov v Slovenskej republike,“ tvrdia poslanci.

Zmena sa dotkla aj iných ľudí. Nárok na najmenej osem týždňov dovolenky majú aj vysokoškolskí učitelia na všetkých druhoch vysokých škôl a výskumní a umeleckí pracovníci verejných a štátnych vysokých škôl. Rovnako sa to týka aj výskumných a vývojových zamestnancov verejných výskumných pracovísk ako Slovenská akadémia vied, verejné výskumné inštitúcie a rezortné výskumné ústavy. „Toto opatrenie má prispieť k zatraktívneniu vedeckej kariéry v SR a k zrovnoprávneniu týchto kategórií zamestnancov so zamestnancami vysokých škôl,“ priblížila Smolíková.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*