Sivý zákal sa vyskytuje najmä u starších ľudí, postihnúť však môže aj mladých po úraze alebo deti hneď po narodení. Viete, ako sa toto očné ochorenie v začiatkoch prejavuje a ako sa ho zbaviť natrvalo? 

Starnutie našim očiam nepraje. S pribúdajúcimi rokmi narastá riziko vzniku viacerých očných ochorení, medzi nimi aj sivého zákalu, odborne nazývaného katarakta. Ide o pomerne bežné ochorenie očí, ktoré vzniká zakalením inak čírej šošovky. Zákal znižuje prienik slnečných lúčov do oka, čo spôsobuje zastreté videnie, často prirovnávané k akémusi sivému závoju na očiach. 

Koho sivý zákal najviac ohrozuje? 

Sivý zákal  vo väčšine prípadov súvisí s vyšším vekom a prirodzeným starnutím očí. Diagnostikuje sa zvyčajne až po 55. roku života, kedy dochádza k hromadeniu splodín metabolických procesov v oku človeka. Prečo niektorých ľudí sivý zákal postihne a iných zase nie, sa do dnešného dňa nepodarilo odborníkom úplne odhaliť. Isté však je, že tento proces urýchľujú určité ochorenia, ako napríklad cukrovka či reumatizmus, potom sú to najmä vyššie dioptrické chyby, užívanie niektorých liekov (kortikoidy) či zápaly oka.

Oční lekári sa občas stretávajú aj s tzv. traumatickou kataraktou, ktorú nespôsobilo starnutie ani zdravotný stav pacienta, ale úraz oka. Sivý zákal sa taktiež môže vyskytnúť aj ako vrodená chyba u novorodencov, ktorú zapríčinilo vírusové ochorenie u matky počas tehotenstva. Ak sa katarakta nelieči, môže viesť k trvalému poškodeniu zraku alebo až k úplnej slepote. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o najčastejšiu príčinu slepoty vo svete, či už v rozvojových, alebo vyspelých krajinách. 

Sivý zákal sa nemusí dlhé roky prejavovať 

Aj napriek tomu, že sivý zákal je rozšírené a ľahko diagnostikovateľné ochorenie, mnohí pacienti prichádzajú k očnému lekárovi neskoro. Dôvodom sú absentujúce príznaky, najmä v prvotných štádiách ochorenia. Sivý zákal si nemusíte všimnúť mesiace či dokonca celé roky. Najčastejšími symptómami sú nevysvetliteľné problémy so zrakom, ktoré neustupujú, ba naopak, s postupom času vám robia čoraz väčšie problémy.

Typická je tiež postupná strata zrakovej ostrosti, videnie pacienta začína byť rozmazané a rozostreté, svet vníma ako keby cez závoj či špinavé sklo. V tomto štádiu mnohí pacienti „riešia“ zhoršené videnie dioptrickými okuliarmi, čo však progres ochorenia nezastaví.

Objaviť sa môžu aj problémy so šoférovaním v noci, rozpoznávaním farieb alebo svetloplachosťou. Šanca, že sa budú u vás prejavovať všetky spomínané príznaky naraz, je veľmi malá, preto by ste mali navštíviť lekára hneď pri prvých problémoch so zrakom. Sivý zákal sa neskôr dá rozpoznať aj voľným okom, postihnutá šošovka totiž už nie je číra, ale má hnedú, v niektorých prípadoch až bielu farbu. Konečnou fázou rozšíreného ochorenia je slepota. 

Dá sa sivý zákal liečiť kvapkami? 

Odpoveď je v tomto prípade jednoznačná – nie. Sivý zákal diagnostikovaný v akomkoľvek štádiu nevyriešite tabletkami, kvapkami ani očnými cvikmi. V žiadnom prípade by ste sa nemali spoliehať na prírodnú liečbu, jednak nezaberá, jednak by ste si mohli ešte viac uškodiť. Jediným riešením je operácia. To, aká technika je pre vás najvhodnejšia a či je zákrok skutočne nevyhnutný, najlepšie posúdi oftalmológ vo svojej ordinácii.

V zásade však platí, že pokiaľ vás sivý zákal začal obmedzovať v každodenných činnostiach ako napríklad pri šoférovaní či čítaní, niet na čo čakať. Odborníci zároveň upozorňujú, že čím viac je oko sivým zákalom postihnuté, tým sú aj operácie náročnejšie. Pri zákroku sa odstraňuje postihnutá šošovka a do oka sa implantuje nová. 

Za pár minút sa zbavíte sivého zákalu

Operácia sivého zákalu patrí k najčastejšie vykonávaným zákrokom na ľudskom tele, netreba sa jej preto báť. Zákrok je rýchly a bezbolestný, najčastejšie prebieha priamo na očnej klinike. Pacient nie je hospitalizovaný, domov odchádza ešte v ten istý deň. Na znecitlivenie okolia očí sa používa lokálna anestézia, pacient je teda počas zákroku pri plnom vedomí.

Operačných techník je niekoľko, tá klasická sa odborne nazýva fakoemulzifikácia, pri ktorej sa šošovka drví ultrazvukom. Novým typom operácie je zákrok s pomocou femtosekundového lasera, ktorý je bezpečnejší a k oku pacienta šetrnejší. Namiesto drvenia šošovky sa malé fragmenty z oka jednoducho odsajú. Ďalšou výhodou lasera je, že dokáže vo veľkej miere nahradiť ruku chirurga, čím sa minimalizujú manuálne práce na oku. Ak trpíte zároveň aj dioptrickou chybou či presbyopiou, zvážte, či radšej siahnete po tzv. multifokálnej šošovke. Tá totiž dokáže odstrániť problémy so zrakom na všetky vzdialenosti. 

Preplatí operáciu sivého zákalu poisťovňa?

Dobrou správou je, že operáciu sivého zákalu zdravotné poisťovne preplácajú, často v plnej výške. Dajte si však pozor, aby očná klinika, na ktorej chcete zákrok podstúpiť, bola zmluvným partnerom aj s vašou zdravotnou poisťovňou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *