Pečieme bez lepku – objavte skutočnú chuť zdravých potravín

13. júna 2019

Informácie o zdravej životospráve, zdravom varení či o používaní kvalitných surovín v našich kuchyniach sa na nás valia takmer z každej strany. Variť zdravo sa zdá pre mnohých veľmi ťažké, ba priam nezvládnuteľné, a tak končia svoju cestu za zdravším životom už hneď na začiatku.

Mnoho ľudí odrádza neľahká dostupnosť kvalitných surovín či prispôsobovanie sa novým veciam, ktoré ovplyvnia celú rodinu. Riešenie je niekedy jednoduché a dnes už máte k dispozícii všetko ako na dlani. Na internete nájdete množstvo nových produktov, ktoré vám pomôžu pri zmene životosprávy alebo vás zbavia zdravotných problémov. No tak ako sa vracia móda, to isté platí aj vo výžive. Na scéne sa objavujú postupy či produkty, ktoré poznali už naše staré mamy.

Pozrite sa na to, čo doprajete svojmu telu

U mnohých z vás sa objavia zdravotné komplikácie a mnoho z vás sa ako prvé poradí s lekárom. Na tom nie je nič zlé, no skúsili ste sa niekedy pozrieť na to, čo si doprajete a čo sa u vás objavuje na tanieri? Ak vás dlhodobo trápia tráviace problémy či žalúdočné kŕče, je vhodné, aby ste sa pozreli na to, akú kvalitu doprajete svojmu telu každodenne.

Už ráno pripravujete svoje telo na celý deň, na fungovanie, na to, aby ustálo všetky úlohy, ktoré ho počas dňa čakajú. Ako prvé by ste mali zmeniť myslenie, ktoré u vás prevláda. Raňajky ako najdôležitejšie jedlo dňa by u vás mali tvoriť prioritu, a tak namiesto kávy s cigaretou doprajte svojmu telu combo, ktoré ho naštartuje a dodá mu energiu v podobe šálky kávy.

Maslo z kuchyne našich starých mám

Maslo, ktoré si môžete pridať do power coffee, ale ktoré môžete využiť tak pri studenej, ako aj teplej kuchyni, nie je len tak hocijaké. Ide o ghee maslo alebo prepustené maslo. Možno ste sa teraz pozastavili a uvažujete, o čom práve hovoríme, no možno netušíte, že reč je o masle, ktoré si pripravovali aj naše staré mamy. Ide o čisté maslo, ktoré je zložené takmer len z nasýtených tukov. Obsahuje vitamíny E a C, je zdrojom antioxidantov, napomáha trávenie, zatiaľ čo klasické maslo ho spomaľuje. Ghee maslo neobsahuje ani soľ a dokonca ani laktózu, takže je vhodné aj pre tých, ktorí nemôžu mliečne výrobky. Je skvelým spoločníkom pri varení, pečení alebo vyprážaní. Benefity ghee masla spoznáte aj pri ošetrovaní pokožky, popáleninách či ošetrovaní detskej pokožky. V spojení s mandľovým olejom ho môžete bábätku aplikovať po kúpaní.

Vyrobte si prepustené maslo doma

Ghee maslo si môžete zakúpiť, no vyrobiť si ho dokážete aj doma. Receptov nájdete niekoľko, dôležité je zachovať správny postup a prepustené maslo doma pripravené môžete využiť pri varení či príprave zákuskov. Postačí, ak máte k dispozícii gazdovské maslo, ktoré nájdete v obchode, začnete ho rozpúšťať na miernom ohni, na vrchu sa vám postupne vytvorí pena, ktorú odoberiete, a tekuté maslo precedíte do skla cez hustú gázu.

Zdravé oleje v našej kuchyni

Maslo je tuk a ten sa v našej kuchyni objavuje vo viacerých formách. Oleje, ktoré nájdete v bežnom supermarkete, nie sú také kvalitné, aby sa ich využívanie pri varení pozitívne odzrkadlilo na vašom zdraví. Olivový olej je považovaný za ten zdravší, no aj pri ňom nájdete také, ktoré originálny olivový olej len napodobňujú a ani zďaleka nie sú také kvalitné a blahodarné k nášmu zdraviu.

Pravý olivový olej má len jedno lisovanie, všetko po ňom sú už len úpravy či miešanie olejov. Samozrejme, že za kvalitu si treba zaplatiť a iné to nie je ani pri kvalitných surovinách. Zdravé oleje by sa preto mali vo vašej kuchyni objavovať čoraz častejšie.

Chutná a jednoduchá príprava jedál aj bez lepku

U mnohých ľudí sa objavia problémy s trávením, a tak siahajú po zdravších variantoch. Niektorí sa kvôli zdravotným problémom snažia hľadať alternatívne riešenia, ako sa nevzdať obľúbených jedál či surovín. Svoje o tom vedia celiatici, ktorí zo svojho života museli odstrániť lepok. V súčasnosti však ani v tejto oblasti neostanete stratení, keďže na trhu nájdete bežne dostupné potraviny bez lepku. Bezlepkové cestoviny a chlieb, ktorý lepok neobsahuje. Chlieb, ktorý si ľudia kedysi pripravovali doma, sa dnes vracia na naše stoly a my si tak môžeme aj doma pripraviť bezkváskové chleby, ktoré sa bežne objavovali na stoloch v minulosti.

Medzi potraviny, ktoré obsahujú lepok, patrí aj múka, no vy sa nemusíte obávať. Receptov na koláče bez múky je neúrekom a váš žalúdok nebudú trápiť žiadne ťažkosti.

Na powerlogy si nájdete to svoje aj v bezlepkových receptoch, dostanete sa k bezlepkovej granole, ktorá je ochutená medom a poslúži ako výborné raňajky.

Či už bezlepkové, cereálne, alebo jednoducho zdravé, k tomuto všetkému sa dnes dostanete jednoducho a bez problémov. Z pohodlia domova si dokážete nájsť informácie o kvalitných produktoch, ktoré by mali tvoriť základ vášho stravovania. Za kvalitné suroviny sa vám telo odvďačí a vy sa tak môžete vyhnúť mnohým zdravotným problémom.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*