Precvičujte veľmi dôležitý sval, o ktorom ani neviete

8. júna 2019

Telo ženy prechádza počas života mnohými zmenami. Ide najmä o hormonálne zmeny, ktorým sa nevyhne takmer žiadna žena. Tehotenstvo, pôrod, menopauza, toto a ešte viac sú záležitosti, ktoré ovplyvnia ženu natoľko, že ju v budúcnosti môže potrápiť aj únik moču.

Na tejto informácii nie je nič zlé, keďže aj na to existuje rad riešení a dokonca aj prevencia, pomocou ktorej môžete predísť napríklad problémom s únikom moču.

Viete, o ktorom svale hovoríme?

Prevencia je pojem, ktorý pri otázkach zdravia počujeme takmer z každej strany. Ak budete zdravo jesť, predídete mnohým ochoreniam. Ak sa budete hýbať, vaše telo sa vám odvďačí dobrou kondíciou a žiadna nadváha sa vás nemusí týkať. Avšak prevencia týkajúca sa takej intímnej oblasti, akou únik moču určite je, nám nemusí nič hovoriť.

Ženy či mladé dievčatá, ktoré sa venujú tejto oblasti a prevencii k nej patriacej, môžeme spočítať na prstoch jednej ruky. Veď ak povieme slovo sval panvového dna, koľko z vás vie, o ktorý ide a prečo sa vlastne spomína v súvislosti s prevenciou?

Zložitý problém, jednoduchá odpoveď

Odpoveď je jednoduchá. Svalstvo panvového dna je u žien zaraďované medzi najdôležitejšie svaly. Jeho existenciu si naplno neuvedomujeme, až v situácii, keď už je neskoro, keď už sa nás napríklad inkontinencia dotýka. Preto je vhodné vedieť, ako sa takýmto situáciám vyvarovať a čo je preto potrebné urobiť. Odpoveďou je cvičenie.

Kegelove cviky na posilňovanie svalov panvového dna

Viacerí z vás si určite povzdychli pri slove cvičenie. Nie, nejde o nijaké potenie v posilňovni či komplikované cviky, pri ktorých sa vám bude hlava krútiť. Ide o vhodné cviky určené nielen ženám, ale aj mužom a za ich existenciu môžeme ďakovať pánovi menom Kegel. Tak asi nebude prekvapivé, ak povieme, že na to, aby ste si posilňovali svaly panvového dna, musíte začať cvičiť Kegelove cviky. Príznačný názov, nič zložité, naopak, ide o série cviku, ktorý zvládne každý, kedykoľvek a kdekoľvek.

Sťahovaním k ľahšiemu pôrodu či tehotenstvu

Na začiatok je dobré, ak viete, o ktorý sval pôjde. Fyzicky o ňom nevieme, ak však urobíte pohyb, ako keď chcete zadržať moč, svaly, ktoré ste práve stiahli, sú tie správne. Takýmto postupným sťahovaním svalov panvového dna začínate cvičiť Kegelove cviky. Toto sťahovanie realizujte najprv na pár sekúnd a potom prestaňte, takto môžete sťahovanie zopakovať niekoľkokrát.

Neskôr môžete sťahovanie predlžovať na viac sekúnd. Možno sa vám zdá, že ide o veľmi jednoduchý cvik, no práve v tom spočíva jeho krása. Práve takýmto sťahovaním, s ktorým začnete už teraz, môžete predísť únikom moču, môžete svoje telo pripraviť na tehotenstvo či samotný pôrod.

Plank – cviky na brucho a panvu

Plank (z angl. slova plank – doska) je cvičenie v ktorom sú zapojené brušné, panvové aj chrbtové svaly, svaly rúk aj nôh zároveň.

Pri tomto cvičení je dôležité aby ste pravidelne dýchali prirodzene bránicou. Nezadržiavajte dych. Zapájajte v tejto pozícii do pohybu takmer celé telo, svaly jadra – tzv. core cvičenie brušné, bedrovo-panvové svalstvo. Za stáleho dýchania na začiatku vydržte 10 – 15 sekúnd a snažte sa postupom času dosiahnuť výdrž jednu minútu.

Prečo svalstvo ochabuje

Kegelove cviky slúžia primárne na to, aby svalstvo panvového dna neochabovalo. K tomu však dochádza, dá sa povedať, prirodzeným spôsobom. Postupom času jednoducho svalstvo ochabuje, vnímať to začíname s vyšším vekom, aj preto je so seniormi často spájaná inkontinencia.

Ochabovanie svalstva môže nastať aj po viacerých pôrodoch, keď svaly panvového dna dostávajú naozaj zabrať. Pri pôrode sa totiž musia efektívne roztiahnuť a na to, aby vydržali tento nápor, je dobré ich pripraviť.

Dôvodov, prečo cvičiť, je viac

Precvičovanie svalov panvového dna nie je len fráza. Okrem lepšieho priebehu pôrodu, zníženého rizika vzniku inkontinencie, cviky na panvové dno zlepšujú sexuálny život a zlepšenú schopnosť prežívať orgazmus.

Kegelove cviky bez ohľadu na vek či pohlavie

Kegelove cviky sa dotýkajú aj mužov. U nich sa môže precvičovaním svalstva panvového dna predchádzať únikom moču, ale aj problémom s prostatou či chrbticou. Pri týchto cvikoch tak nie je dôležité, či ste muž alebo žena a dokonca ani to, koľko máte rokov. Aj v mladom veku sa totiž môže vyskytnúť únik moču, a preto čím skôr začnete posilňovať to správne svalstvo, tým lepšie pre vás. 

Starostlivosť o panvové dno okrem cvičenia

K prevencii okrem cvičenia môžeme zaradiť aj životný štýl. Žiť zdravo sa oplatí, k tomu pridaný pohyb vám môže zaručiť pozitíva aj v intímnej oblasti. K ochabovaniu svalstva totiž môže dochádzať aj pri obezite. Takisto dlhodobé fyzické zaťaženie, dvíhanie ťažkých bremien negatívne vplýva na vaše panvové svalstvo.

O panvové dno sa treba starať, to už viete, robiť to môžete aj mimo cvičenia. Dôležité je nikdy nezadržiavať moč, neobmedzovať pitný režim, vyvarovať sa dvíhaniu ťažkých bremien a častému noseniu vysokých podpätkov. Ak k tomu pridáte cvičenie aspoň raz denne, ste na správnej ceste vyhnúť sa zdravotným problémom v budúcnosti.

Tak či onak, Kegelove cviky, či všeobecne sťahovanie svalstva panvového dna, sú spájané s únikom moču. Práve toto cvičenie vám môže pomôcť predísť úplne inkontinencii alebo zmierniť jej nástup. Únik moču je chúlostivý problém, o ktorom mnohí nehovoria. Pritom stačí návšteva lekára, ktorý vám môže pomôcť na ceste liečby.

Možností je dnes veľa, na trhu sa objavujú vložky, nohavičky či spodná bielizeň. Produkty sú určené ženám, ale aj mužom, dnes je dokonca obrovskou výhodou vzhľadom na chúlostivosť problému aj fakt, že vzorky zdarma môžete mať doma už dnes. Z pohodlia domova si dokážete vyskúšať niečo, čo vám môže pomôcť lepšie sa vyrovnať s inkontinenciou.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*