Zamestnanie je ako vzduch, potrebujete ho, aby ste mohli žiť. Teda, neplatí to pre každého, ale pre toho, kto živí rodinu, chce sa sem tam niekam pozrieť za exotikou či proste vyraziť na kávu s kamarátkou do cukrárne, pracovať musia. Nie však každému sa vždy chce. Niekto je skrátka lenivá, druhého trápi depresie v práci.

Prvá otázka, ktorú si musíte položiť a popravde na ňu odpovedať, je dôvod vašej nechuti.

Nechce sa mi chodiť do práce – prečo? Čo je presne mojím problémom? Nebaví ma práca v kancelárii? Robila by som radšej rukami? Pomáhala ostatným v núdzi? Narodila som sa, aby som azda pracovala?

Nechcem ísť do práce, ale napriek tomu by som rada tie koláče

Chcete si nájsť princa na bielom koni alebo sa nechať vydržiavať rodinou? Nie je až tak ťažké byť krásnou dievčinou v dvadsiatich rokoch, ani v tridsiatich a mnohé štyridsiatnička sú krajšie než kadejaké dvadsiatky. Lenže čo potom? Zub času sa začne jedného dňa zarývať do tela každej z nás. Začne to na tvári a vlasoch, po tridsiatke sa metabolizmus začne výrazne spomaľovať, za pätnásť rokov môžete prísť o menštruácii a ocitnete sa na prechode. Už nie tak pekná a trebárs aj s kilami navyše.

Otázka znie, či po ňom pôjdete samy, alebo s niekým. Či sa tam k tomu prechodu vôbec s tým bohatým partnerom dostanete, alebo ho omrzíte ešte skôr, ako sa na ten prechod vôbec uvidíte. A čo potom? Čo keď sa predtým bohatý partner stane chudobným? Aj to sa stáva a nie málo. Spoliehať na to, že nájdete ďalšieho takého, je dosť neuvážené. A čo keď mu bude jedného dňa vadiť, že jeho priateľka nechce pracovať?

Jeden jediný človek na svete, o ktorého sa môžete s dôverou vždy oprieť, nie je nikto iný, než vlastné ja, teda vy sama. Je potrebné sa teda zobrať a dôvod vlastné nechuti k práci vyriešiť sama so sebou. Každý človek totiž môže svoju prácu milovať.

Čo robiť keď sa mi nechce do práce?

Pravdepodobne svoje zamestnanie neznášate. A to je veľký problém. V prvom rade si musíte uvedomiť, že do tej práce musíte chodiť každý deň, čo v prípade, že niečo na nej nenávidíte, pričiňuje na slušný podnet k depresii.

Mám odísť z práce?

Pokiaľ nie je dobrá, tak áno. Ale ak je dôvodom vášho nechutenstvo skrátka niekto v práci, kto vám nesedí, nezvažujte hneď ako prvé riešenie útek. Ľudia, ktorí vám budú prácu niečím znechucovať, sa môžu vyskytnúť úplne všade. Bolo by až prekvapujúce, keby vám každý v zamestnaní vyhovoval, to skrátka nejde. Aj tu sa ponúka otázky:

Môžem urobiť niečo, aby som sa v práci cítila lepšie?

Môžem požiadať o preloženie na inú pozíciu či smenu?

Ono nie je práve vždy jednoduché nové a vašim schopnostiam zodpovedajúce zamestnanie nájsť. Keď už nájdete pracovnú pozíciu, ktorá by vás snáď aj bavila vykonávať, všetko môže stroskotať na zdĺhavom a drahom dochádzanie, v zimnom čase budete za tmy do práce jazdiť a za tmy sa vracať, v tom letnom čase si toho slniečka zase veľmi neužijete.

Nikdy nehovor nikdy

„Tak je to nakoniec tak! Odchádzam! A už sa nikdy nevrátim. „Nie, nie, toto nikdy nehovorte. Nikdy neviete, čo vám vietor osudu do cesty zavanie. Navyše to nikoho ani veľmi nezaujíma, skôr prilejeme olej do ohňa, buďte radšej diplomatky.

Nechajte si svoje pocity pre seba

A rozhodne nikomu nehovorte, že svoje zamestnanie nenávidíte. Ani to nikam do diskusií na sociálnych sieťach či na fórach nepíšte. Ľudia, ktorí po internetovom svete chodí, nie sú len tí, ktorí rovnako tak ako vy, svoju prácu zo srdca nenávidí. Náhoda je jednoducho „blbec“ a môže sa stať, že to zahliadne niekto z vašich nadriadených, alebo kolegov, ktorí si túto informáciu nemusí vždy nechať pre seba. Nechcete predsa prísť o prácu, kým nemáte vyhliadnutú novú, všakže?

Pripravte sa na hľadanie

Rozhodne neodchádzajte z práce, ak nemáte už niečo dohovoreného. Väčšina z nás si to pochopiteľne ani dovoliť nemôže. Ak odídete z vlastnej vôle a nie ste vyhodení, je to holé šialenstvo. Len si to predstavte. Ste bez práce a hľadáte nové zamestnanie. Ste prirodzene v strese. Nedarí sa vám nájsť lepšie zamestnanie. Preto sa na čas uspokojíte s niečím horším s tým, že si budete hľadať niečo ďalej. Lenže, rieši to niečo? Rovnako budete v novom zamestnaní nespokojné a ste tam, kde ste boli. Alebo horšie, ste niekde, kde to vôbec nepoznáte a ešte k tomu sa vám tam nepáči.

Namiesto toho si urobte čas na aktualizáciu vášho životopisu, skúste sa poradiť, či by sa nedal tak trošku vylepšiť váš motivačný list, aktualizujte svoj životopis a vyskúšajte LinkedIn, treba vaše schopnosti a znalosti personalistov veľkých firiem zaujmú natoľko, že vás kontaktujú. Nadväzujte spojenie a aktívne hľadajte.

Hurá! Odchádzam!

Gratulujem, je to skvelá správa! Zvlášť, keď vás práca nenapĺňala. Máte dôvod sa radovať a veseliť, rozhodne ale nemáte dôvod po niekom šliapať, pretrháva kontakty a odkrývať svoje nesympatie. Keď ste to neurobili doteraz, tak prečo teraz? Kvôli tomu pocitu? Koľkokrát sa to môže nakoniec vypomstiť. Nemusíte mať totiž ešte vyhrané. Spoločnosti sa často zháňajú po referenciách a nie je nezvyčajné, že do vášho, čoskoro už bývalého, zamestnanie zavolajú. Čo im povedia vaši spolupracovníci, keď budú vedieť, ako ste sa túto nedávno zachovala?

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *