Poznáte vitamín, ktorý vás naštartuje pri cvičení ?

4. januára 2018

Prírodná vzpruha k nezaplateniu

Nová štúdia z americkej univerzity v Tulse naznačuje, že nedostatok vitamínu D veľa ovplyvňuje športový výkon. Dá sa povedať, že mu vlastne priamo bráni! Ak nechceš mať hneď po štarte tréningu jazyk na veste a v posilňovni nálepku „amatér roka“, vezmi si to k srdcu. Odborníci sú si istí, že kto do seba napcháva „obyčajné“ déčko, ten docieli takmer zázračných výsledkov. Ako na niečo také prišli?

Makaj ako víťaz

Odborníci skúmali krvné hladiny stovke dobrovoľníkov. Tí, ktorí nemali potrebnú hladinku vitamínu D (menej, ako 72 nM na liter krvi) dychčali pri športe o sto šesť a ešte si odrezali peknú hanbu. V porovnaní s tými, ktorí by „déčko“ mohli rozdávať, mali totiž o 80% kratší skoky do diaľky, o 15% nižšia skoky do výšky a v 77% boli pomalší pri šprinte. Ako sama vidíš, rozdiel nie je práve zanedbateľný.

Zo začiatočníka profesionál

Vitamín D môže pomôcť vašim svalovým bunkám efektívnejšie uvoľňovať vápnik počas procesu kontrakcie svalov. To vedie k rýchlejším a silnejším sťahom s tým, že človek môže vďaka tomu skočiť vyššie, doskočiť ďalej a zdvihnúť väčšiu záťaž.

Potraviny, ktoré nutne potrebuješ

Tento vitamín D na cvičenie sa dá získať zo slnečného žiarenia. Na sklonku jesene už trochu nereálne.Ďalšou možnosťou je olej z tresčej pečene, masť (jedna lyžica obsahuje dokonca 1000 IU) alebo slanina. Nie je to moc diétne a v súlade s chudnutím, však? Aj keď toto sú podľa odborníkov top zdroje. Našťastie sa déčko schováva aj v sardinkách, krevetách a lososovi. To už je trochu viac „light“, takže predpokladáme, že po daroch mora siahneš určite radšej!

Zdroj:pinterest

 

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*