Na čo všetko môžeme využiť gabióny?

26. januára 2020

Gabióny môžu byť tou správnou cestou pri kvalitnom oplotení

Gabióny, pôvodne určené ako súčasť oplotenia domov a pozemkov sa v tvorivých rukách menia na originálne záhradné doplnky a dekorácie.

Veľké koše z pletiva vyplnené kameňom tzv. gabióny nie sú v oblasti architektúry a stavebníctva žiadnou novinkou. Pre atraktívny vzhľad a vysokú mieru súkromia, ktorú zabezpečujú, patrí gabiónový plot medzi obľúbené druhy oplotenia. Prírodný kameň je výborne kombinovateľný s ďalšími prírodnými materiálmi ako je drevo či nerez. Ohybné pletivo sa dá rôzne tvarovať na rôznorodé využitie.

Gabióny ako dekorácia

 Uvažujete nad dômyselným predelením záhrady na relaxačnú a pracovnú zónu? Použite gabióny ako vkusné oplotenie zeleninových záhonov. Chcete viac originality? Použite gabiónové kvetináče, ktoré sa dajú vytvarovať do rôznych tvarov a veľkostí. S kovovou vsadkou môžete kvety presúvať a meniť celkový ráz plotu. Ide to aj bez kovovej vložky na kvetináč, ale v takom prípade nezabudnite pod zeminu umiestniť netkanú textíliu.

Z gabiónov si môžete vytvoriť originálny záhradný nábytok. Stačí trochu zručnosti a jednoduchým osadením drevených častí priamo na gabión vznikne lavička, stôl či celé vonkajšie sedenie.

A čo tak krb, ktorý netreba murovať? Stačí osadiť krbovú vložku do špeciálne vytvaroveného gabiónu a grilovacia sezóna môže začať.

Kamenný obklad fasády je štýlovým prvkom na doladenie celkového rázu domu. Podobný efekt dosiahnete pomocou gabiónov. Dajú sa zapracovať už aj na hotový dom po konzultácií s odborníkmi. Inak sú gabióny vstavané priamo do múrov domu pri výstavbe a vytvárajú nezameniteľný vzhľad stavby.

Funkčnosť a dizajn v súhre

Gabióny sú dostatočne ťažké a pevné aj na výstavbu oporných múrov. V žiadnom prípade to nie je práca pre domácich majstrov a pri výstavbe takéhoto múru sa zverte do rúk odborníkom a prácu nechajte vykonať firmu, ktorá má s podobnou prácou skúsenosti. V opačnom prípade riskujete nemalé problémy, ako je zosúvanie svahu či vychýlenie oporného múru. Hrúbku múru musí určiť odborník a počítať treba s výkopovými prácami pre základový pás.

Výhodou je, že väčšina takýchto oporných múrov nepotrebuje drenážnu rúru, keďže voda si cez kamenivo cestu nájde.

Veríme, že vám táto inšpirácia pomôže pri tvorbe vlastných originálnych kúskov vo vašej záhrade.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*