Trampolína je veľmi populárna medzi deťmi aj dospelými

Skákanie na trampolíne má zdravotné benefity a je zábavnou formou ako dostať telo do pohybu. Predtým, ako pustíte na trampolínu deti, uistite sa, že je bezpečná.

Popularita trampolín v posledných rokoch rastie a niet sa čomu čudovať. Skákanie na trampolíne patrí k jedným z najefektívnejších cvičení pre deti aj dospelých. Vedeli ste napríklad, že cvičenie na trampolíne používajú kozmonauti ako prípravu pred letom do vesmíru a po návrate si skákaním na trampolíne veľmi efektívne budujú stratenú fyzickú kondíciu a svalstvo? Je to najmä preto, že skákaním na trampolíne pripravujú svoje telo na bezváhový stav a zlepšujú koordináciu pohybov a stabilitu.

 Trampolína môže byť rovnako účinná ako beh

Trampolíny sú nielen obľúbené vybavenie detských ihrísk (Indoor playground equipment), ale stále častejšie ich vídať aj na dvoroch rodinných domov. Ako sme už spomenuli vyššie, skákanie na trampolíne rozhodne nie je len detská záležitosť. Toto zábavné cvičenie zvyšuje srdcovo-cievnu činnosť čím sa zvyšuje množstvo spálených kalórií a buduje kondícia. Zároveň posilujete nohy bez zbytočného zaťažovania kĺbov. Opakovaný pohyb hore a dole navyše podporuje stláčanie krvného a lymfatického riečišťa a tým pomáha odplavovať toxíny a iné škodlivé látky von z tela.

 Deti na trampolíne potrebujú dozor

 Mnohí lekári napriek zdravotným benefitom skákania nabádajú rodičov, aby svojim deťom nedovolili skákať na trampolíne. Dôvod sú časté úrazy ako zlomeniny, vyvrtnuté členky, tržné rany či dokonca spáleniny. Je snáď trampolína nebezpečnejšia ako potencionálne úrazy pri páde z bicykla, korčulí, lyží alebo poranenia v bazéne, či pri hromadných športoch? Rozhodne nie, pokiaľ deti poučíte o bezpečnosti, nastavíte pravidlá vrátane limitu na skákanie, aby ste sa vyhli úrazom spôsobeným nepozornosťou z únavy. Trampolínový park (trampoline park) má trampolíny zabezpečené sieťou proti vypadnutiu, prípadne mäkkými žinenkami.

Na trampolíne nedovoľte deťom žiadne pitie, jedlo a tvrdé hračky. Na trampolíne by malo byť dieťa samo, prípadne s vekovo a váhovo podobným rovesníkom. Tieto pravidlá uplatňujú mnohé detské ihriská (indoor play area) a do praxe ich zaveďte aj doma.

Pokiaľ nebudete domácu trampolínu vnímať ako uzavretý detský kútik s garantovaným bezpečím a budete na deti dohliadať, budú si užívať všetky výhody skákania na trampolíne deti aj vy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *