Káva si získala status jedného z najkontroverznejších produktov. V celej histórii svojej existencie bol tento nápoj prekliaty aj obdivovaný. Káva obohacuje zoznam tonických a osviežujúcich nápojov o svoju existenciu, a na jej výrobu sa používajú zrná kávových stromov, ktoré boli podrobené tepelnému spracovaniu – praženiu. Okrem svojej výraznej chuti má však aj niekoľko pozitívnych účinkov na naše telo.

Väčšina vedcov sa zhodla na tom, že 1 – 2 šálky dobrej zrnkovej kávy by vám nemali ublížiť. Niektorí dokonca veria, že mierne dávky kávy ovplyvňujú naše telo veľmi priaznivo. Okrem kofeínu obsahuje zloženie tohto produktu asi 30 druhov organických kyselín. Jedna porcia kávy obsahuje pätinu dennej dávky vitamínu P, dôležitého prvku pre zdravé cievy.

Ako a v čom káva pomáha?

Vedci dokázali, že káva zmierňuje príznaky astmy, podporuje črevnú aktivitu a zabraňuje zubnému kazu. Šálka ​​tohto osviežujúceho nápoja na chvíľu zaostruje vašu pozornosť, zlepšuje náladu, zmierňuje únavu a umožňuje lepšie zameranie na konkrétne úlohy. Samozrejme, pre jej dôkladnú chuť potrebujete aj kvalitný kávovar a správny postup prípravy.

Znižuje riziko vzniku mnohých vážnych ochorení

Kofeín znižuje pravdepodobnosť vzniku chorôb, ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Táto látka je účinná pri zápche a migréne. Vedci zistili, že pravidelné konzumovanie kávy zvyšuje citlivosť na inzulín a tiež znižuje riziko cukrovky. Existujú informácie o schopnosti kávy predchádzať cirhóze pečene a rakovine prsníka u žien.

Kontraindikácie

Káva sa neodporúča ľuďom s chorobami, ako je hypertenzia, glaukóm, srdcová ischémia, ateroskleróza, nespavosť a zlyhanie obličiek. Tento produkt sa vyznačuje silným diuretickým – močopudným účinkom. Káva je tiež schopná spôsobiť fyzickú a psychickú závislosť – čo je najdôležitejšia výčitka tomuto voňavému nápoju, ktorý si s radosťou vychutnávate na svojej novej sedačke alebo v práci.

Podľa niektorých vedcov je ale káva vážnym liekom. Iní v nej veľký význam naopak nevidia. Samozrejme, nemali by ju piť deti a starší ľudia. Rovnako nie je dobrá nalačno ani po výdatnom jedle.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *