Lago di Garda vysychá

Najvýraznejšie sucho v Taliansku za ostatné desaťročia vyvolalo pokles hladiny jazera Lago di Garda na takmer najnižšiu úroveň, aká bola kedy zaznamenaná.

Teplota vody Lago di Garda ako v Karibiku

Sucho odkrylo pásy skál, ktoré sa predtým nachádzali pod vodou jazera a tá sa ohrieva na teploty typické skôr pre Karibské more. Turisti, ktorí tento týždeň prišli k vyhľadávanému jazeru na severe Talianska, našli úplne inú krajinu ako v minulých rokoch.

„Boli sme tu minulý rok a keďže sa nám veľmi páčilo, prišli sme i tento rok. Zistili sme však, že krajina sa veľmi zmenila. Keď sme dorazili, boli sme trochu šokovaní, pretože sme absolvovali zvyčajnú prechádzku a okolo nás nebola voda,“ uviedla turistka Beatrice Masiová.

Dlhé mesiace bez zrážok

Sever Talianska nezaznamenal zrážky už celé mesiace, navyše sneženie bolo tento rok slabšie o 70 %, čím nastalo vysychanie dôležitých riek, ako je Pád, ktorý predstavuje zásobáreň vody pre toto poľnohospodárske a priemyselné srdce Talianska.

Znížená hladina najdlhšej talianskej rieky Pád už spôsobila škody farmárom v miliardách eur. Úrady chceli nedostatok vody kompenzovať tým, že povolili vypustenie väčšieho množstva vody z jazera Ldo týchto riek.

Koncom júla však tento krok stopli, aby to nenarušilo dôležitý turizmus pri jazere, ktorý generuje solídne finančné prostriedky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *