Aj keď si dnes nevieme predstaviť nevestu bez bielych svadobných šiat, nie vždy to tak bolo. V novovekých dejinách nosievali nevesty šaty rôznych farieb- modré, žlté alebo dokonca čierne a sivé.  Zvyčajne z ťažkého brokátu a vyšívané. Dievčatá si na seba v deň D obliekali to najlepšie, čo doma mali a svadobné šaty neskôr využívali aj na iné účely. Biele šaty boli typické pre urodzené slečny, keď boli prvýkrát predstavené pred kráľovským dvorom.

A kto bola tá prvá nevesta, ktorá nastavila kožu a zmenila na mnohé stáročia tradíciu široko ďaleko po európskych luhoch a hájoch? Bola to britská kráľovná Viktória pri sobáši s princom Albertom v r. 1840. Nad jej voľbou bol anglický dvor veľmi pobúrený, avšak vzápätí ju začali napodobňovať všetky ďalšie bohaté nevesty a biele šaty sa stali symbolom spoločenského statusu bohatstva.

Viktórii priniesli šaty šťastie lebo jej manželstvo bolo veľmi vydarené. Nielen v tejto oblasti, ale aj mnohých iných boli manželia nositeľmi pokroku, reforiem a zmien, ktoré sa nie vždy ľahko presadzovali. Napokon každá doba potrebuje svoje tvrdé hlavy, vďaka ktorým sa spoločnosť posunie dopredu, hoci aj o farbe svadobných šiat.

Autor: Eva Bechná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *