Komfort a servis, ktoré vaše auto počas zimy potrebuje

20. januára 2021

Auto potrebuje v zime komfort a servis

Teraz je ten správny čas postarať sa o prípravu svojho štvorkolesového „tátoš“ na zimu. Na čo by ste si mali dať pozor a čo by mali robiť majitelia nových aj ojazdených automobilov?

Podmienky na našich cestách nie sú ideálne a v zime to platí dvojnásobne, pretože nielen mínusové teploty, ale aj sneh a vietor môže narobiť nemalé problémy. Pomocou spoľahlivého GPS monitoringu môžete mať svoje auto pod kontrolou aj na diaľku. Ešte pred vstupom na vozovku ho však treba poriadne prekontrolovať a zistiť, čo funguje a naopak, čo nie.

Zimné pneumatiky

Vymeniť pneumatiky by ste mali pri poklese teploty pod + 5 stupňov, pretože už vtedy je vozovka nebezpečnejšia. Je však lepšie sa o to postarať vopred, bez toho, aby ste čakali na všeobecné vzrušenie a fronty pri montovaní pneumatík.

Pneumatiky ale nie sú jedinou prípravou auta na zimu. Prekontrolovať by ste mali aj iné časti vozidla.

Brzdy

Práve tie sa starajú o včasné zastavenie vozidla na vozovke. Časom sa ale môžu veľmi rýchlo opotrebovať a znehodnotiť. O to viac, ak ste zabudli na dôležité oleje a iné kvapaliny. Prekontrolujte preto nielen ich hladiny, ale aj dôležité brzdové kotúče a doštičky.

Dajte do poriadku vykurovací a ventilačný systém

Kontrola fungovania vykurovacieho a ventilačného systému tiež nebude zbytočná, najmä v novom automobile. Venujte pozornosť funkčnosti motora kachlí, klapkám v systéme prívodu vzduchu a stavu kabínového filtra.

Motorový olej

Použili ste nové spojky? A čo olej? Motorový olej sa mení s olejovým filtrom. Pri výbere motorového oleja venujte pozornosť nielen odporúčaniam automobilky, ale aj špecifickým prevádzkovým podmienkam vo vašom regióne. Pri ich zohľadnení musíte zvoliť konkrétnu viskozitu oleja.

Telo

Ošetrenie karosérie antikoróznym materiálom pred príchodom zimy je oprávnené aj pre ojazdené i nové vozidlá. Najmä ak nie je karoséria pozinkovaná. Pre autá s najazdenými kilometrami je toto opatrenie samozrejme dvojnásobne dôležité, pretože v priebehu rokov sa na laku karosérie objavia rôzne poškodenia.

Činidlá a soľ sypané na cesty v zime navyše veľmi rýchlo reagujú s kovom, čo môže urýchliť proces korózie. Najekonomickejšou možnosťou antikoróznej úpravy je preto natrieť telo voskom alebo tmelom.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*