Ako sa vhodne obliecť do hory na túru?

18. júla 2022

oblečenie na túru

Turistická sezóna je v plnom prúde. Či už sa chystáte na náročnejšiu cestu alebo len prechádzky po okolí, je dôležité sa vedieť správne obliecť. Vo vyšších polohách je počasie nevyspytateľné a môže sa zmeniť aj do niekoľkých minút. Navyše aj vaša krátka prechádzka sa môže skončiť zmoknutím a nepríjemným prechladnutím. S teplom prichádzajú totiž aj letné búrky, ktoré vedia byť niekedy veľmi intenzívne. Vyberte si preto oblečenie, v ktorom vás počasie neprekvapí.

Základné oblečenie na túru, ktoré musíte mať

Základným kúskom na každú turistiku sú pevné, nepremokavé topánky. Najmä v náročnejšom teréne pevnou topánkou predchádzate šmyknutiu a pádom.

Kvalitnú bundu si vezmite aj v letné dni. Nikdy neviete, kedy sa počasie zmení a vy budete musieť vytiahnuť bundu. Napapijri dámske bundy sú nepremokavé, pohodlné a navyše štýlové. Je to teda ideálny spoločník na letné aj jarné turistiky.

Spodná vrstva by mala byť z priedušného materiálu. Vhodným materiálom tričiek je bavlna, ktorá je známa svojou dobrou priedušnosťou. Aj keď sa spotíte, materiál vás na tele nebude studeniť. Ak sa chystáte na dlhšiu trasu, vezmite si tričiek hneď niekoľko. V pánskych značkových tričkách z bavlny sa budete cítiť príjemne a nájdete ich v rôznych farbách a štýloch.

Nohavice vyberajte z pevného, ale ľahkého materiálu. Odporúčame dlhé takzvané „cargo“ nohavice s praktickými vreckami, do ktorých zmestíte všetky potrebné drobnosti. 

Nezabúdajte na čiapku alebo šiltovku. Na horách vás ochráni pred chladom a pri letnej prechádzke od nepríjemného úpalu.

Batoh alebo ruksak patrí k turistike. Okrem jedla a vody si doň pribaľte aj cestovnú lekárničku na prípadne zranenia.

Nepreceňujte vaše sily

Pekné počasie nás doslova ťahá do prírody. Tá je krásna, no nevyspytateľná. Majte preto na pamäti, že príprava robí majstra. Držte sa turistických chodníkov a nepreceňujte svoje sily. Len tak sa z každej turistiky vrátite v zdraví a môžete naplno plánovať ďalšie výlety.

Zdroj obrázku: True Touch Lifestyle / Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*