bolesť a a bodanie v hrudníku

Bolesť a pichanie v oblasti hrudníka rýchlo spúšťa paniku, pretože v tejto časti tela sa nachádzajú dva životne dôležité orgány, ako sú pľúca a srdce. Navyše, ochorenia srdca sú u nás stále najčastejšou príčinou úmrtí, preto je dôležité byť ostražitý, keď sa vo vašom hrudníku podobné ťažkosti objavia.

Bolesť a bodanie v oblasti hrudníka postihnutých často vystraší, pretože za týmito prejavmi môže byť organické ochorenie.

Väčšina nešpecifických bolestí na hrudníku je však spôsobená aj svalmi a fasciami. To znamená – skôr neškodné prepätia v hrudných svaloch, v bránici alebo v medzirebrových svaloch vyvolávajúcich ťažkosti, ako je štípanie na hrudníku alebo bolesť za hrudnou kosťou.

Ako teda zistiť, že našu bolesť v hrudi spôsobujú pľúca, svaly alebo srdce? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Bolesť na hrudníku spôsobená dysfunkciou srdca

Ľudské srdce zásobuje krvou celé telo pravidelným sťahovaním srdcového svalu. Prietok krvi do srdcového svalu zabezpečuje skupina tepien a žíl. Ide o takzvané koronárne tepny. Obehové problémy v tejto koronárnej oblasti môžu mať vážne následky, pretože srdcový sval nedostáva dostatok kyslíka.

V takomto prípade sú vzniknuté problémy známe ako ischemická choroba srdca alebo tiež ako chronická ischemická choroba srdca. Postihnutí často opisujú bolesť na hrudníku ako extrémne hlbokú a tupú. Tá môže vystupovať najmä do ľavej strany tela, ľavej ruky, hlavy a dolnej čeľuste.

Koronárne ochorenie srdca môže viesť aj k ďalším ochoreniam a symptómom. Aby ste sa preto týmto problémom a zlyhaniam rýchlo vyhli a zachránili si život, vyhľadajte si toho najlepšieho internistu v Bratislave. Dôvodom návštevy tohto odborníka môžu byť nasledujúce ochorenia:

▪        Angína pectoris

Angína pectoris je sprevádzaná náhlou, silnou a bodavou bolesťou na hrudníku v oblasti srdca. Môže sa dokonca dostaviť aj pocit tlaku, tiesne, dýchavičnosť a nevoľnosť. Tento príznak môže spôsobiť námaha alebo stres. Angína pectoris – ischemická porucha srdca, sa spúšťa zúžením jednej alebo viacerých koronárnych artérií. Výsledkom je, že srdcový sval trpí nedostatočným zásobením.

▪        Infarkt

V koronárnych tepnách sa môže vytvoriť krvná zrazenina, ktorá upchá tepny. Prívod krvi do srdcového svalu sa potom zastaví a spustí sa život ohrozujúci infarkt. Typické príznaky srdcového infarktu sú: náhla, silná bolesť na hrudníku, bodavá bolesť v ľavom prsníku, ktorá vyžaruje do ľavého ramena, hornej časti brucha, krku a dolnej čeľuste. Postihnutí tiež pociťujú napätie, dýchavičnosť a nevoľnosť.

Príznaky sa môžu líšiť od človeka k človeku. Vždy však treba privolať lekára, ktorý vie poskytnúť prvú pomoc.

▪        Srdcové arytmie

O srdcovej arytmii sa hovorí vtedy, keď srdce bije príliš pomaly, príliš rýchlo alebo nepravidelne – bez ohľadu na fyzický stav. Občasné „zlahynie“ ešte nemusí byť dôvodom na obavy. Ak však máte časté búšenie srdca alebo ďalšiu slabosť, dýchavičnosť alebo bolesť na hrudníku, mali by ste si ich vždy nechať skontrolovať u svojho lekára. Takzvaná fibrilácia predsiení je chronická srdcová arytmia, ktorá nie je akútne nebezpečná, môže však zvýšiť riziko mŕtvice a iných srdcových problémov.

▪        Perikarditída

V prípade zápalu vaku okolo srdca (perikarditída) sa zapáli obal spojivového tkaniva, ktorý obklopuje srdce. Symptómy zahŕňajú bolesť v hrudnej kosti, ktorá môže byť sprevádzaná bolestivým dýchaním. Pozoruje sa aj dýchavičnosť a silné búšenie srdca alebo búšenie srdca.

Bolesť hrudníka spôsobená dysfunkciami pľúc

Bolesť na hrudníku môže naznačovať aj ochorenie pľúc. Postihnutí často pociťujú silnú bolesť pri dýchaní. Dýchavičnosť je lekársky termín pre dýchacie ťažkosti a vždy by sa mala brať vážne. Ak niečo nefunguje pri výmene plynov v pľúcach, hrozí, že telo bude nedostatočne zásobené kyslíkom.

Pri nádychu a výdychu sa však nezúčastňujú len pľúca, ale aj množstvo mimoriadne dôležitých svalov a hrudný kôš a lopatky. Ak sú svaly príliš napäté, môže to spôsobiť aj dýchacie ťažkosti.

Medzi dysfunkcie pľúc, ktoré dokáže úspešne liečiť len tá najlepšia pľúcna ambulancia v Bratislave, patrí:

▪        Pľúcna embólia

Pľúcna embólia je vyvolaná upchatím pľúcnej cievy malými časticami. Tie zablokujú pľúcnu tepnu a prietok krvi sa zastaví. Postihnutí potrebujú okamžitú lekársku pomoc, pretože pľúcna embólia môže byť život ohrozujúca.

Príznaky sú akútna a jednostranná bolesť pri dýchaní, dýchavičnosť, tachykardia a závraty až zlyhanie celého kardiovaskulárneho systému.

▪        Pneumotorax

Pneumotorax je nahromadenie vzduchu mimo pľúc. Pľúca sa už nedokážu naplno roztiahnuť, a preto môže pneumotorax zhoršiť dýchanie a v najhoršom prípade viesť ku kolapsu. Medzi najčastejšie symptómy patria náhla, často bodavá bolesť na hrudníku, symptómy súvisiace s dýchaním (najmä pri hlbokom dýchaní) a v zriedkavých prípadoch dýchavičnosť.

▪        Bronchitída

Bronchi sú životne dôležité rozvetvené dýchacie cesty v pľúcach. Prenášajú vzduch dovnútra a von a podieľajú sa na výmene plynu. Keď sú zapálené, nazýva sa to bronchitída. Typické príznaky tohto ochorenia sú kašeľ, hlien, horúčka a pocit pálenia okolo hrudnej kosti. Dýchavičnosť a symptómy súvisiace s dýchaním sa vyskytujú len v ojedinelých prípadoch.

▪        Zápal pľúc (pneumónia)

Pri zápale pľúc je tkanivo v pľúcach zapálené v dôsledku infekcie alebo chemickej otravy. To môže postihnúť pravé a ľavé pľúca súčasne, alebo len jedno. Polovica všetkých pacientov so zápalom pľúc musí byť liečená v nemocnici. Ak sú poškodené pľúca a tým aj dýchanie, telo môže byť nedostatočne zásobené kyslíkom (hypoxémia). Medzi príznaky zápalu pľúc patria horúčka, zimnica, kašeľ, bolesti na hrudníku, bolesť na hrudníku pri dýchaní.

Ak niektoré zo spomenutých príznakov pozorujete aj u seba, nechajte sa radšej vyšetriť odborníkom, ktorý môže odhaliť rôzne skryté vady srdca aj pľúc.

Zdroj obrázka: jittawit21/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *