Ako postaviť prístrešok?

12. novembra 2020

Prístrešok skrášli bývanie

Záhradné prístrešky alebo pergoly sú praktickou doplnkovou stavbou pri rodinných domoch. Drevený prístrešok si môžete postaviť aj svojpomocne, druhou možnosťou sú montované prístrešky na kľúč.

Drevený prístrešok

Záhradné prístrešky si môžete kúpiť vo forme montovaných prístreškov zvyčajne z kovu. Ak sa vám do záhrady žiada skôr prírodný materiál, vyberte si drevo. Takáto drobná stavba môže slúžiť na posedenie na záhrade, najmä ak k nej pridáte gril. Využiť sa dá aj na uskladnenie náradia, bicyklov alebo ako kryté parkovanie pre autá.

Myslite na to, že nový záhradný prístrešok musí stáť na pevných základoch. Do betónového základu sa uložia oceľové pätky a do nich sa upevňujú drevené hranoly – stĺpy. Na stĺpy sa uložia trámy vodorovne, tzv. väzníky. Pre vyššiu pevnosť konštrukcie sa používajú ešte vzperné stĺpiky (šikmé spojenie stĺpa a väzníka).

Takto si vytvoríte základnú konštrukciu. Pokračovať môžete šikmou alebo plochou strechou. Prístrešok môžete nechať otvorený alebo niektoré steny obložiť drevom či iným materiálom. Keď už ho budete používať, nezabúdajte, že kompletné čistenie striech a odkvapov nie je potrebné len na dome, ale aj záhradnom domčeku.

Montovaný prístrešok na kľúč

Montované prístrešky pre autá alebo záhradné prístrešky vám ušetria dosť práce, ale na druhej strane sú, samozrejme, o niečo drahšie. Prístrešky pre autá sa vyrábajú z nehrdzavejúceho kovu, ktorý je ošetrený tak, aby odolal vplyvom počasia. Každý výrobca prístreškov na kľúč má v ponuke paletu farieb, takže si nohy, lemovanie strechy a strešný trapéz viete farebne prispôsobiť plotu či fasáde domu. Záhradné prístrešky môžu mať aj zvukovo a tepelne izolovanú strechu, bočné steny sa dajú vyplniť napríklad drevom.

Výhodou montovaných prístreškov je bezúdržbovosť , jednoduchšie kotvenie, rýchla montáž aj flexibilita, čo sa rozmerov týka. Okrem štandardných rozmerov je zvyčajne možnosť nechať si spraviť prístrešok na mieru.

 

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*