V obchodných reťazcoch to už vypuklo a prvé semená sa možno už objavili aj vo vašej taške. Ale ako viete, ktoré sú naozaj kvalitné, a pri ktorých kúpe nebude vaše úsilie márne?

Pokúsime sa vás nasmerovať tak, aby ste na nič dôležité pri výbere nezabudli a okrem špeciálnej chémie do jazierka vybrali v obchode aj dobré semená.

Preštudujte si obal

Neverte krásnemu obrázku na vreckách so semenami. V tomto prípade neplatíte za kvalitu, ale za krásnu fotografiu, pričom niekde inde v obyčajných papierových vreckách môže byť osivo lepšie, iba výrobca možno znížil náklady na jeho reklamu.

Samozrejme, aj obal je dôležitý, no hlavne po obsahovej stránke. Obzvlášť by ste mali venovať pozornosť trvanlivosti a hmotnosti v gramoch, a ešte lepšie počtu semien, ktoré sa niekedy uvádzajú na obale.

Nekupujte exotiku

Ak ste v oblasti záhradníctva nováčikom a nežijete v teplom podnebí s bohatou pôdou, mali by ste zvoliť osvedčené, nenáročné odrody rastlín, ktoré sa na vašej záhrade alebo v okolí krásnej exteriérovej dlažby budú „cítiť“ dobre, inak sa vám výsledok nemusí páčiť.

Zapíšte si názvy

Je veľmi užitočné vrecká semien nevyhodiť, ale ponechať si ich až do konca sezóny. Oceníte to pri prvom klíčení a správnej starostlivosti o výsev. Ak vás niektoré odrody rastlín potešili dobrou úrodou, nezabudnite si napísať ich názov alebo urobiť fotografiu obalu, aby ste ich mohli kúpiť v budúcom roku, prípadne vedeli, čo na záhrade vôbec máte. Ak sa nemôžete spoľahnúť na svoju pamäť, môžete si tiež urobiť originálne menovky.

Venujte pozornosť dobe výsadby

Je lepšie kúpiť skoršie odrody, pretože neskoré dozrievanie si zvyčajne vyžaduje väčšiu pozornosť a starostlivosť. Nezabúdajte tiež, že podrozmerné odrody dozrievajú rýchlejšie a priemerná výška rastliny je vždy uvedená na obale.

Vyskúšajte hybridné semená

Tvoria sa krížením vybraných odrôd, aby sme na konzumáciu získali ešte viac vylepšené druhy rastlín. Účelom tohto kríženia je tiež zvýšiť produktivitu, odolnosť voči chorobám, skorú zrelosť a ďalšie prospešné vlastnosti rastliny alebo plodov.

Prvá generácia hybridnej odrody je na obale so semenami označená ako F1. Mimochodom, písmeno F – znamená „deti“ z talianskeho slova filli. Bohužiaľ, rastliny – hybridy majú jednu nevýhodu, nemôžete z nich zbierať semená, pretože z nich nebude vyrastať nič dobré a v budúcnosti si budete musieť znova kúpiť nové.

Nebojte sa kúpiť obalené semená

Určite ste už v obchode alebo po otvorení vrecka narazili na semená pokryté červenou, oranžovou alebo zelenou škrupinou. Takéto výrobky prešli špeciálnym spracovaním. Semená sú obalené ochranným obalom s rôznymi živinami, ktoré zaisťujú normálny vývoj sadeníc, najmä v skorých štádiách.

Peletujú sa iba semená vysokej kvality, takže percento chybných semien je v tomto prípade takmer nulové. Na to, aby ste im pomohli vyklíčiť, je však potrebné ich zalievať častejšie a viac ako obvykle.

Nakúpte semená do zásoby

 

Niektoré vyklíčiť nemusia a takto budete pre tento prípad poistení. Rôzne kultúry majú rôzne klíčenie a pri množstve semien v jednom balení to niekedy môže byť nečakané sklamanie. Semenami v zásobe takýmto situáciám môžete predísť.

Skontrolujte klíčivosť

Po zakúpení semien si urobte malý test. Zoberte 2 vatové vankúšiky, mierne navlhčite vodou a vložte medzi ne 10-15 semien. Vložte ich do utesnenej nádoby a do blízkosti tepla. Po 5 až 10 dňoch vyhodnoťte výsledok.

Pomôžte im rýchlejšie rásť

Výsledky samozrejme nie vždy závisia iba od kvality semien, ale aj od umiestnenia. Aby semeno dobre naklíčilo, existuje niekoľko trikov, ktoré vám s tým pomôžu.

 

  • Namáčanie: Semená vložte do gázového vrecka a vložte do vody pri izbovej teplote na 12 – 18 hodín.
  • Zahrievanie: semená držte v horúcej vode alebo na akomkoľvek inom mieste pri teplote 40 – 60 stupňov.
  • Stratifikácia: Semená sa najskôr nechajú cez noc preniesť do vody s teplotou miestnosti a potom sa chladia ďalších 10 až 12 hodín. Počas nasledujúcich 10 – 15 dní skladujte semená počas dňa na teplom mieste a v noci na chladnom, kým vyklíčia.

Ak si dáte na všetko dobrý pozor, zbavíte sa rýchlo nielen nepekných zelených rias v jazierku, ale aj záhrady bez dobrej úrody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *