Tím vedcov z Helsinskej univerzity testoval vzťah medzi zvýšenou prítomnosťou baktérií v slinách žien a mierou ich plodnosti. Výsledoky sú fascinujúce: ženy, ktoré v slinách ústnej dutiny mali menej baktérií, otehotneli, zatiaľ čo ženy s väčším výskytom baktérií v ústach nie. Výskum publikoval prestížny vedecký časopis Journal of Oral Microbiology.

Výskum prebiehal nasledujúcim spôsobom. Vedci vybrali ženy vo veku 19-42 rokov, ktoré chcú otehotnieť. Ani jedna zo žien nebrala hormonálnu antikoncepciu. Účastníčok tohto výskumu bolo celkovo 256 a všetky pochádzali z oblasti Kaukazu. Vedci ženám pravidelne odoberali vzorky z dutiny úst a vďaka zloženiu týchto vzoriek boli vedci schopní povedať, akú starostlivosť ženy venujú ústnej hygiene. Kľúčová bola predovšetkým prítomnosť anaeróbne patogénne baktérie Porphyromonas gingivalis, ktorá je okrem iného zodpovedná za zubné ochorenia a zápaly. Prítomnosť tejto baktérie súvisí okrem iného s kvalitou ústnej hygieny a s jej frekvenciou.

 

Ženy sa snažili otehotnieť počas dvanástich mesiacov. Výsledok ukázal, že ženy, ktoré mali v ústach zvýšenú hladinu Porphyromonas gingivalis, neotehotneli, zatiaľ čo ženy s nižším výskytom tejto baktérie áno. Hoci štúdie sa zameriavala aj na ďalšie aspekty a príčiny ochorenia ďasien a zubov, dá sa povedať, že tento výsledok výskumu je pre laickú verejnosť najzaujímavejšie.

 

Výskum schválila fínska zdravotnícka etická komisia a starostlivo ho sledovala. Koľko žien z celkového počtu 256 skutočne otehotnelo, však štúdia neuvádza. „Náš výskum sa nesnažil odpovedať na otázku, prečo niektoré ženy nemôžu otehotnieť, snažil sa len ukázať, že ústne baktérie môžu spôsobiť aj trvalý efekt, a to aj v menšom obsiahnutom množstve,“ uvádza Sussane Pajuová z Helsinskej univerzity. „Bude treba ešte ďalší výskum, ktorý by celý problém hlbšie rozviedol,“ uzatvára.

 

Zdroj: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *