VIDEO: Čierny Váh by dokázal napájať aj Niagarské Vodopády

22. apríla 2019

Čierny Váh má hneď dve prvenstvá. Je to naša najväčšia prečerpávacia elektráreň a zároveň najväčšia vodná elektráreň na Slovensku.

Čierny Váh je označovaný aj za technický div Slovenska. Pozostáva z hornej a dolnej nádrže prepojenými tromi podzemnými potrubiami, ktoré prekonávajú výškový rozdiel 500 metrov. Výhon tejto vodnej elektrárne je neuveriteľných 735,16 MW.  Teraz bola po piatich rokoch vypustená horná nádrž, čo si môžete pozrieť aj v tomto krásnom časozbernom videu. Samotná elektráreň by dokonca dokázala napájať vyše pol hodiny aj Niagarské vodopády.

Obe nádrže sú veľkým lákadlom aj pre turistov. Pre nich slúži najmä Horná nádrž, ktorá je situovaná v Národnom parku Nízke Tatry. Keďže sa nachádza v nadmorskej výške až 1160 metrov, dá sa z nej pozorovať nádherná panoráma Vysokých Tatier. Vedie tu aj cyklotrasa zo Svarína, v ktorej polovici sa nachádza odbočka do obce Východná.

Zistite, či vaša kuchyňa spĺňa hygienické normy

Mobilný telefón je jednou z najviac znečistených položiek v našom okolí. A nejde o žiadne prehnané tvrdenie. Okrem obyčajného prachu a nečistôt sa na jeho „tele“ objavujú aj stopy parazito...

Samotná elektráreň je situovaná pri dolnej nádrži. Má nezastupiteľnú úlohu v energetike pre reguláciu odchýlok v sieti. Ak je elektriny nedostatok, dokáže nabehnúť do turbínovej prevádzky, teda vyrábať elektrickú energiu, za rekordných 70 sekúnd. Z vody v hornej nádrži dokážeme vyrobiť až 3800 MWh elektriny už za päť a pol hodiny. Obvykle v noci, keď je naopak elektrickej energie dostatok alebo prebytok, prečerpáme za osem hodín vodu späť do hornej nádrže. Pre porovnanie, najväčší batériový systém na svete – 400 batérií Tesla Powerpack 2, dokáže uskladniť len 80 MWh energie.

zdroj: seas.sk

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*