VIDEO: Čierny Váh by dokázal napájať aj Niagarské Vodopády

10. októbra 2017

Čierny Váh má hneď dve prvenstvá. Je to naša najväčšia prečerpávacia elektráreň a zároveň najväčšia vodná elektráreň na Slovensku.

Čierny Váh je označovaný aj za technický div Slovenska. Pozostáva z hornej a dolnej nádrže prepojenými tromi podzemnými potrubiami, ktoré prekonávajú výškový rozdiel 500 metrov. Výhon tejto vodnej elektrárne je neuveriteľných 735,16 MW.  Teraz bola po piatich rokoch vypustená horná nádrž, čo si môžete pozrieť aj v tomto krásnom časozbernom videu. Samotná elektráreň by dokonca dokázala napájať vyše pol hodiny aj Niagarské vodopády.

Obe nádrže sú veľkým lákadlom aj pre turistov. Pre nich slúži najmä Horná nádrž, ktorá je situovaná v Národnom parku Nízke Tatry. Keďže sa nachádza v nadmorskej výške až 1160 metrov, dá sa z nej pozorovať nádherná panoráma Vysokých Tatier. Vedie tu aj cyklotrasa zo Svarína, v ktorej polovici sa nachádza odbočka do obce Východná.

Zeleň v centre Olomouca ničilo stádo slonov, slúžili ako reklamné lákadlo

Nevšedný zážitok mali predvčerom 19.6. obyvatelia Olomouca. Po centre ich mesta sa totiž premávali slony. Otázne je, či je takýto marketing na mieste. Ešte pred pár rokm...

Samotná elektráreň je situovaná pri dolnej nádrži. Má nezastupiteľnú úlohu v energetike pre reguláciu odchýlok v sieti. Ak je elektriny nedostatok, dokáže nabehnúť do turbínovej prevádzky, teda vyrábať elektrickú energiu, za rekordných 70 sekúnd. Z vody v hornej nádrži dokážeme vyrobiť až 3800 MWh elektriny už za päť a pol hodiny. Obvykle v noci, keď je naopak elektrickej energie dostatok alebo prebytok, prečerpáme za osem hodín vodu späť do hornej nádrže. Pre porovnanie, najväčší batériový systém na svete – 400 batérií Tesla Powerpack 2, dokáže uskladniť len 80 MWh energie.

zdroj: seas.sk

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*