Patrí k najmladším národným parkom, ale prírodnými krásami za ostatnými rozhodne nezaostáva. Jeho zákutia pripomínajú pohľad, ktorý sa vám naskytne, keď budete raz žiť v raji. Vitajte v Slovenskom raji, kraji plnom skalných útvarov, vodopádov, jaskýň a všetkého, čo stelesňuje prírodnú krásu.

Slovenský raj je skutočne bohatý na rôzne povrchové a podzemné krasové javy. Ide o vodopády, priepasti, jaskyne, vysoké skalné steny, skalné veže či ihly. Medzi prírodnými útvarmi rôzneho druhu a charakteru vyniká Stratená jaskyňa, ktorá je dlhá 18,5 kilometra. Svojou dĺžkou sa zaraďuje sa na druhé miesto na Slovensku. Bohatstvo Slovenského raja vytvára pestré rastlinstvo a živočíšstvo, pretože územie národného parku pokrývajú lesy z takmer 90-tich percent.

Prielom Hornádu je dlhý 16 kilometrov

Územie Slovenského raja zahŕňa mnohé prírodné rezervácie, z ktorých sú najznámejšie Prielom Hornádu, Stratená, Suchá Belá či Hradisko. Mnoho turistov láka najmä Prielom Hornádu, ktorý je dlhý približne 16 kilometrov. Je výrazným krajinným celkom s veľkými pôsobivými kamennými útvarmi (Tomášovský výhľad, Ihla, Kazeteľnica). Počas jeho celej dĺžky prejdete siedmimi kovovými mostíkmi a lávkami, nachádza sa tu približne 320 metrov reťazí, 140 stúpačiek a 70 metrov drevených lávok.

Skalné útvary lákajú pozornosť turistov

Ako sme už spomenuli, tak v Slovenskom raji sa nachádza aj množstvo skalných útvarov. Ten najznámejší má názov Tomášovský výhľad a takmer každý turista, ktorý sa ocitol v Slovenskom raji tam určite zablúdil. Je z neho nádherný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu a keď vám počasie praje, tak aj na Vysoké Tatry. Steny výhľadu patria medzi najobľúbenejšie medzi tými, ktorí radi zlaňujú a lezú po skalách. Prvýkrát stenu Tomášovského výhľadu zliezla trojica kamarátov v roku 1983 a odvtedy ju už zlanili stovky odvážlivcov. Medzi ďalšie zaujímavé kamenné útvary, ktoré nájdete v útrobách lesného raja patrí Ihla. Svojím úzkym tvarom a výškou naozaj pripomína pomôcku na šitie. Situovaná je na južnom svahu Ludmanky nad údolím rieky Hornád. Len neďaleko pri Ihle sa nachádza ďalší zvláštny útvar, ktorý stojí za povšimnutie. Jeho názov je Kazateľnica.

Prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe

K národnému parku patria aj chránené prírodné výtvory v podobe jaskýň. Azda tou najznámejšou je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je sprístupnená pre turistov. Leží v Národnej prírodnej rezervácii Stratená na území národného parku a je zapísaná v zozname UNESCO. Jej vnútro je vytvorené ľadovcom v Malej a Veľkej sieni i v Ruffínovom koridore. Jej prízemia neobsahujú ľad v Kvapľovej a Bielej sieni. Najväčšia hrúbka ľadu dosahuje 26,5 metra a nachádza sa vo Veľkej sieni. Za pozornosť stoja najmä ľadové stalagmity, stĺpy či ľadopády. Zaujímavosťou je, že spolu s Postojnskou jaskyňou v Slovinsku patrili medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne v Európe, ale aj vo svete. Ďalšou jaskyňou, ktorá je však nesprístupnená je Čertova diera. Hoci nemá jaskyňa kvapľovú výzdobu, tak púta pozornosť najmä svojim vstupným otvorom, ktorý je veľmi dobre vidieť z poriadnej diaľky.

Palcmanská Maša je vhodná oddychová zóna

V prípade, že by ste sa chceli po náročnej túre v zregenerovať, tak v letných mesiacoch patrí k vyhľadávanej oblasti najmä Palcmanská Maša v obci Dedinky. Je to najväčšia vodná nádrž na území národného parku, vytvorená na hornom toku rieky Hnilec.

Na jej brehoch nájdete ubytovacie, športové a rekreačné zariadenia. Táto oddychová zóna poteší najmä rybárov, pretože rybolov je tu povolený. Dokonca sa tu nachádza druhý najväčší pstruhový revír na Slovensku, čiže rybári si na Palcmanskej Maši prídu rozhodne na svoje. Nachádzajú sa tu aj mnohé požičovne člnov pre letné aktivity, ale aj lyží pre zimné obdobie. V zimnom čase sa tu lyžuje predovšetkým v obciach Dedinky a Mlynky. Mnohým turistov a návštevníkov láka aj splav rieky Hnilec, počas ktorého môžete obdivovať malebné prírodné zákutia blízkeho okolia.

Kláštorisko je  historickým centrom národného parku

Pre turistov, ktorí chcú prísť do Slovenského raja prvýkrát alebo tu už viackrát boli, tak sú známe najmä turistické strediská ako Podlesok, Hrabušice, Stratená, Čingov či Spišské Tomášovce. V každom z týchto stredísk sa dá ubytovať a vstup do Slovenského raja máte vždy z inej strany. Jediným turistickým centom, ktoré sa nachádza priamo v útrobách národného parku je Kláštorisko. V jeho centre sa nachádzajú rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomu 13. a 14. storočia. Toto turistické centrum teda láka nielen vďaka svojej polohe v centre Slovenského raja, ale aj svojou historickou časťou. V súčasnosti sa tu okrem historického kláštora dá ubytovať, ale aj najesť a nájdete tu aj stanicu záchrannej horskej služby.

Vedeli ste o tom, že Slovenský raj má na svojom území najviac neprístupných roklín a kaňonov na území Česka a Slovenska? Aj preto sa mnohé prírodné krásy zachovali neporušené až do dnes. Slovenský raj je ukážkou horského krasového územia. Známy je mnohými vodopádmi, ale aj rozľahlými planinami či roklinami.

Svojimi prírodnými krásami patrí medzi najkrajšie národné parky v Strednej Európe. Pre tých, ktorí milujú výhľad na okolitú scenériu je vhodná turistika na Tomášovský výhľad. Kláštorisko ponúka historickú časť a tí, čo sa potrebujú schladiť by mali navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Národný park Slovenský raj ponúka pre každého niečo, prečo by ho mal aspoň raz v živote navštíviť. Pre tých odvážnejších aj lezenie po drevených rebríkoch, ktorých sa v Slovenskom raji nachádza pomerne dosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *