Dobre fungujúci metabolizmus je snom každého, kto túži schudnúť a získať štíhlu postavu. Vyskúšajte našich deväť rád, ktoré možno nepôsobia príliš zrejmým dojmom, ale skutočne fungujú.

Zvykajte si na zimu

Jedným z najpohodlnejších spôsobov, ako začať svoj boj za štíhlosťou je zníženie teploty v miestnosti, v ktorej sa predovšetkým zdržiavame. Či už klimatizáciou alebo obyčajnou ventilačkou znížte teplotu približne na 20 stupňov. Jeden z výskumov zameraných na chudnutie potvrdzuje, že chladný vzduch stimuluje produkciu užitočného hnedého tuku, ktorý pomáha organizmu zahriať sa na úkor tukových zásob.

Nevyčerpávajte  sa cvičením

Zavrhnite dlhé tréningovej záťaže: vedci zistili, že ľudia, ktorí pestujú krátkodobé intenzívne cvičenie (5 sérií po 30 sekundách), spaľujú o 200 kalórií viac! Rýchlo a efektívne – nie je to snáď sen každého, kto sa usiluje o zníženie hmotnosti? Na stimuláciu metabolizmu vám stačí pár minút. Výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Jedzte kelp, wakame, dulse, nori alebo morskú kapustu

Čo je to? Druhy morské riasy Laminaria. Obsahujú viac než 40 mikro a makro živín a urýchľujú metabolizmus. Všetky morské riasy obsahujú chlorofyl a energiu získavajú prostredníctvom fotosyntézy. Patria k zeleným super potravinám, ale nie všetky sú zelené. Niektoré majú vplyvom pigmentového prekrytia chlorofylu farbu hnedú, čiernu alebo červenú. Chlorofyl je významný prírodný antioxidant. Japonské výskumy preukázali, že v morských riasach obsiahnutá látka fukoxanthin podporuje spaľovanie tuku v tukových bunkách bieleho tukového tkaniva. Morské riasy navyše obsahujú veľa ďalších zdraviu prospešných látok: jód, horčík, sodík, vápnik, zinok a vitamíny skupiny B. Pretože sú zásadité, pomáhajú znížiť metabolické prekyslenie organizmu. Majú protivírusové, protizápalové, protiplesňové a antibakteriálne účinky.

Pred spaním stlmte svetlo v miestnosti a znížte žiarivosť monitorov

Pár hodín pred spaním má v miestnosti byť len slabé teplé svetlo. Príliš ostré osvetlenie miestností a žiarivosť obrazoviek a monitorov narúša tvorbu melatonínu – spánkového hormónu. Zaspávať je vhodné pred jedenástou večer, lebo vrchol tvorby melatonínu nastáva práve v túto dobu. Nedostatok spánku potom spôsobuje nežiaduce zmeny v metabolizme. Vzrastá hladina stresového hormónu kortizolu, narušená je imunitná reakcia organizmu. Klesá aj jeho schopnosť správneho hospodárenia s glukózou a zvládanie hladu, pretože sa znižuje produkcia leptínu – hormónu hladu – a zároveň stúpa tvorba grelin, ktorý zvyšuje chuť do jedla. Rovnováha signálu sýtosti a túžby po jedle je porušená. Preto býva únava z nevyspania spojená s vysokým apetítom a ľudia trpiaci nespavosťou mávajú problémy s nadváhou.

Konzumujte extra panenský olivový olej

Olivový olej je zdravší ako ostatné bežne používané rastlinné oleje, pretože je stabilnejší. Jeho zloženie mimoriadne prospieva srdcu a celej obehovej sústave. Štúdia vykonaná na katedre nutričnej medicíny na univerzite v nemeckom Tübingene dokladá, že olivový olej zasýti viac ako iné tuky. Potvrdený bol taktiež preventívny účinok pravidelnej konzumácie 10 g denne extra panenského olivového oleja proti cukrovke. Zároveň olivový olej povzbudzuje trávenie a pomáha hladkému chodu metabolizmu. Do šalátov aj na pokvapkanie bruschetty teda rozhodne voľte extra panenský olivový olej.

Pridávajte do jedla horčicu

Vedci z Oxfordského polytechnického inštitútu preukázali, že čajová lyžička horčičného semienka zrýchľuje metabolizmus až o 25 percent po dobu niekoľkých hodín po jedle. Navyše sú horčičné semienka bohatým zdrojom veľkého množstva pre ľudský organizmus veľmi prínosných látok – napríklad selénu alebo vitamínu D.

Škorica proti nadváhe aj cukrovke

Účinkom škorice je, že telo ľahšie spaľuje cukor a nepremieňa ho na ukladaný zásobný tuk. Škorica má tiež výnimočnú schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi. Navyše urýchľuje štiepenie tukov a znižuje cholesterol. Celkovo posilňuje metabolizmus a veľmi napomáha očiste čreva a celkovej detoxikácii organizmu. Esenciálne oleje obsiahnuté v škorici totiž likvidujú množenie širokého spektra vírusov, baktérií a plesní. Škorica je účinným antioxidantom a podporuje tiež mozgovú aktivitu. Doporučovaná býva čajová lyžička denne. Treba brať do úvahy, že škorica riedi krv – ľudia užívajúci lieky s identickým účinkom by teda nemali škoricu používať príliš často.

Vyskúšajte japonský čaj matcha

Zelený japonský práškový čaj matcha bol celé stáročia neoddeliteľnou súčasťou japonského čajového obradu. Udáva sa, že obsahuje až stokrát viac antioxidantov než bežné zelené čaje. Medzi nimi vynikajú takzvané katechíny. Americký časopis pre klinickú výživu uvádza výskumné výsledky potvrdzujúce pozoruhodné účinky pravidelného pitia čaju matcha, respektíve katechínov v ňom obsiahnutých, na znižovanie obezity a s ňou spojeného vysokého cholesterolu. Matcha zvyšuje metabolizmus až o 40 percent. To nie je jediný prínos tohto zázračného nápoja, skúmané sú jeho preventívne a liečebné účinky na rad chorôb, vrátane rakoviny.

Smejte sa

Britská biologička Helen Pilcherová uvádza, že ak sa hodinu váľate od smiechu pri filmovej komédii, vydáte rovnaké množstvo energie, ako by ste tú hodinu energicky kráčali. Veľmi silný smiech podľa nej dokáže spáliť až 120 kilokalórií za hodinu. Smiech navyše aktivuje brušné svalstvo a posilňuje metabolizmus.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *