Požiar je nočnou morou, ako mu predísť?

Požiar v domácnosti je jedným z najničivejších druhov nehôd. A nielen štatistiky, ale aj prax to potvrdzuje.

Aby sa znížilo riziko požiaru, mal by byť v dome nainštalovaný detektor dymu, ktorý dokáže chrániť pred ničivou katastrofou a umožní včasné opatrenia. Inštalácia detektora dymu však nie je jediné, čo môžu vlastníci domu urobiť, aby ochránili seba a svoj domov pred úrazmi, najmä v tmavých a chladných obdobiach, keď používame sviečky a ohrievame interiér krbom.

Najčastejšie príčiny vzniku požiaru

Aby ste sa vedeli tejto nepríjemnej situácii včas vyhnúť, je dôležité poznať aj dôvody vzniku požiaru a v prípade potreby vedieť použiť adekvátnu ochranu pred požiarmi.

Príčinami môžu byť poškodené elektroinštalácie, nevyčistený komín, nesprávne postavené strešné konštrukcie a nepozorné správanie.

Ako sa starať o požiarnu bezpečnosť ?

Existuje celý rad preventívnych opatrení, ktoré významne znižujú riziko šírenia požiaru.

Najmenej raz za 10 rokov skontrolujte pomocou termokamery elektrickú inštaláciu, ako aj kvalitu kontaktných pripojení elektrickej inštalácie. Po tejto analýze nezabudnite aj na dôkladnú kontrolu hasiacich prístrojov.

V prípade nehnuteľností so samostatným vykurovaním čistite komín každý rok pred začiatkom vykurovacej sezóny (zariadenia na vykurovanie tuhými palivami s dlhým spaľovaním je potrebné čistiť ešte najmenej raz počas vykurovacej sezóny, ktorá zvyčajne trvá od 1. novembra do 1. marca).

V bytoch vás aj majetok ochránia pred požiarom zasa kvalitné bezpečnostné dvere. Mali by mať certifikát a tie najlepšie vlastnosti.

V prípade neprítomnosti vypínajte domáce spotrebiče a zhasnite sviečky. Aj keď sú pre mnohých krásne a navodzujú príjemnú atmosféru, je lepšie sa ich používaniu v interiéri vyhnúť. Pozor na staré spotrebiče, plyn a nedostatočné vetranie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *