Horúce letá, nepredvídateľné počasie v zime a čoraz viac ekologických katastrof a uhynutých zvierat nás núti premýšľať nad ekologickou krízou. Vedci sa zhodujú v tom, že ak nepríde náhla a výrazná zmena v správaní každého spotrebiteľa, v roku 2030 sa zemská klíma nenávratne zmení.

 

Malými krokmi môže každý z nás prispieť k prechodu na trvalo udržateľný životný štýl. Nie je potrebné odísť do lesa, opásať sa vrecovinou a živiť sa hubami a čučoriedkami… Lepší zajtrajšok volíme pri každej aktivite, ktorú robíme už dnes. Máme pre vás niekoľko tipov ako drobnými zmenami naučíte seba i svoju rodinu žiť ekologickejšie.

 

1. Nakupovanie

Konzumný spôsob života je alfou a omegou celého problému. Človek má pocit, že môže všetko vlastniť a vymyslel komplikované reklamné stratégie, ktorými ešte viac rozmnožuje svoje potreby a dopraje si pohodlnosť.

Keď budete nabudúce kupovať predvarené lasagne, ktoré skončia v mikrovlnke a sú plné chémie, zamyslite sa nad tým, či by ste nemohli kúpiť zeleninu do vlastných vrecúšok a pripraviť si omnoho zdravšie jedlo doma. Ak potrebujete zásoby cestovín, strukovín, soľ či múku, navštívte eko bezobalový obchod. Čaká tam na vás aj prírodná, teda zdravšia kozmetika a drogéria, ktorá neznečisťuje našu kvalitnú slovenskú vodu.

 

2. Vyhadzovanie odpadkov

Na celom Slovensku musí byť zabezpečené triedenie odpadov či už formou spoločných farebných kontajnerov, alebo pomocou vriec. Najskôr vám to bude pripadať zložité, ale povedzme si to rovno – obaly by aj tak skončili v koši. Nie je teda rovnako namáhavé ich vyhodiť, či všetky spolu, alebo každý do svojho farebného vrecka?

Zapamätajte si aj jedno dôležité pravidlo – ak je niečo tak veľké, že to nevojde do kontajnera alebo smetného koša, patrí to na zberný dvor. Ak máte, napríklad, veľa neporiadku pri rekonštrukcii, existujú firmy, ktoré poskytujú odvoz a ekologickú likvidáciu starého nábytku.

 

3. Vypínanie spotrebičov

Ide vlastne o opak aktivity. Vypínajte všetko, čo doma máte. Zo zásuvky vypnite práčku, sušičku, rádio, televíziu, notebooky, nabíjačky. Vypínajte televízor vždy keď len tak mumle popritom ako robíte inú aktivitu. Vypínajte svetlo keď nie ste v miestnosti. Vypínajte svoj počítač a trávte čas radšej čítaním kníh, hraním hier a prechádzkami. Experti pred dovolenkou vyjedia a umyjú aj celú chladničku. Keďže z nej zmiznú nánosy ľadu, bude spotrebúvať menej elektrickej energie.

 

4. Zjedzte všetky potraviny, ktoré nakúpite

Na prvé počutie to dáva zmysel, veci kupujeme preto, aby sme ich skonzumovali. Napriek tomu vo vyspelých krajinách vyhodíme priemerne 40% svojho nákupu, v surovej alebo v uvarenej podobe. Niečo nám nechutí, niečo splesnivie a niečo napadne hniloba.

Tomuto problému sa vyhnete jednoducho – naplánujte si jedálniček a zaraďte doňho iba to, čo každému chutí. Viac jedla vyhodíte ak budete deťom nútiť karfiolovú polievku, keď milujú šošovicovú a paradajkovú. Vyberajte svoje boje a doprajte planéte tú radosť, že zjete všetky plody, ktoré vám ponúkla. Možno prídete domov s menším nákupom, možno potrebujete zmeniť spôsob skladovania. Vo finále to však bude stáť za tú námahu.

 

5. Zamilujte sa do zeleninových jedál

Pri tanieroch ešte ostaneme… Jedenie mäsa je ekologickým problémom z mnohých dôvodov súčasne. Pri chove sa spotrebuje mnoho vody, zvieratá produkujú metán, a využívajú aj pôdu, čo v konečnom dôsledku znamená odlesňovanie a stratu kyslíka. Mäso je balené v plastoch a takto často končí aj na skládke, kvôli čomu sa nerozkladá správne. Odľahčite svoju stravu a stavte na zeleninové polievky, cestoviny s kúskami zeleniny, zeleninové špízy a grilované dobroty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *