Indiánsky šéfkuchár Nelson Mendez sa snaží dostať na taniere pokrmy pradávnych obyvateľov Amazónie a naštartovať tak rozvoj zabudnutého regiónu Venezuely.

 

Verili by ste, že keď si amazonskí indiáni chcú pochutnať, vydajú sa do pralesa nájsť tarantulu? Do dier pod koreňmi stromov strčí drievko, pavúk sa do neho zahryzne, lovec vytiahne drievko von aj s ním a hodí cez neho veľký list, aby sa nepopálili uvoľnením jeho páliacich chĺpkov. Potom pavúka zabije, zbaví jedu a umiestni na rošt, pavúčie mäso na ňom upečie a skonzumuje.

 

Neznie to ktovieako lákavo, a tak šéfkuchár Nelson Mendez na gastronomickom festivale predvádza, ako urobiť tarantulu tak, aby ju dopredu s odporom neodmietali ani vybrané jazýčky globálnych gurmánov. Podľa Mendeza má amazonská kuchyňa naozaj čo ponúknuť. Lenže samotní indiáni sa často hanbili za to, čo jedia. Aj kvôli prezývkam od belochov, ktorí im hovorili „červožrúti“.

 

Doterajší gastronomický stud tak chce Mendez pretvoriť v hrdosť, z ktorej by mohla ťažiť celá Venezuela. Mendez sa preto začal vracať do krajiny svojho detstva okolo mesta Puerto Ayacucho a obchádzal jednotlivé kmene, aby sa od nich učil variť. Ponúkli mu niečo, čo sa neodvážil vyskúšať? „To nejde, urazil by som ich. Ale najväčší problém som mal s krysou. Tú bez stiahnutia a vypitvaní rovno dali na oheň. Počul som, ako jej žiarou praskajú útroby. Ale veľmi mi to chutilo, „odpovedá.

 

Jeho cieľom je dať indiánom, ktorí patria k najchudobnejším obyvateľom krajiny, šancu na ekonomický rozvoj. Ak by sa jeho recepty vo Venezuele a potom aj za hranicami chytili, reštaurácie i domácnosti by potrebovali suroviny, ktoré by pre nich mohli vypestovať práve v tunajších trópoch. Vedľa Tarantuly sú jeho špecialitou čokoládové cukríky z mravcov.

 

„Hŕstka mravcov má toľko proteínov ako kilo hovädzieho,“ hovorí s tým, že z ekologických aj ekonomických dôvodov bude ľudstvo v blízkej budúcnosti pre svoje stravovanie hmyz využívať viac ako kedykoľvek predtým. Ale venezuelskej špeciality nie sú len z hmyzu. Veľmi obľúbený je maniok. Z tohto koreňa indiáni pripravujú všetko: šťavu, chlieb, polievku. Vyrábajú z neho i Manoc, jedlo ktoré pripomína kuskus, čo je pre cudzincov predsa len prijateľnejšie, než hmyzie kuchyne. Ak aj vy na cestách do exotických krajín radi ochutnávate miestne špeciality, radíme mať predsa len pre každý prípad po vreckách niečo zdravé, výživného a predovšetkým chutného, ​​treba kvalitné müsli tyčinku, aby ste nakoniec nemuseli byť o hlade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *