Pitný režim : Jeho pravidlá pre krásu a zdravie

30. januára 2018

Dostatok tekutín je potreba prijímať celoročne, teraz však prichádza obdobie, kedy na ňom obzvlášť záleží. Poďte si s nami pripomenúť základné zásady pitného režimu a možno sa dozvedieť aj pár zaujímavostí naviac.

Koľko toho vypiť? Záleží na vašej hmotnosti

Jednoduchou pomôckou, ktorá napovie, koľko tekutín je optimálne prijať, je vzorček, ktorý hovorí, že každý jeden kilogram vašej váhy potrebuje 30 – 35 ml tekutín. To znamená, že ak vážite napríklad 60 kg, mali by ste vypiť približne 1,8 – 2,1 litra. Príjem tekutín je ideálny rozložiť do celého dňa, pred spaním už ho mierne obmedzíme, aby nedochádzalo k prerušovaniu spánku.

Viac tekutín v záťažových situáciách

V dňoch, keď športujeme, samozrejme príjem tekutín navýšime. Množstvo, ktoré telo vypotí, by sme mali opäť doplniť. Rovnaké pravidlo platí aj v letných dňoch, kedy teploty dosahujú tropických hodnôt. Dostatočným pitným režimom predídeme prehriatiu a malátnosti.

Vyberajte starostlivo

Asi vás neprekvapí, že sa sladké limonády pre každodenné pitie nehodí. Vhodné ale nie sú ani džúsy, pretože sú plné pridaného cukru, veľakrát aj konzervantov. Ideálne je čistá neperlivá voda doplnená o ovocné a bylinkové čaje, raz za čas obohatená aj minerálnou vodou s vyšším obsahom minerálov. Ideálna teplota nápoja má byť 8 – 10 ° C, prípadne vyššie. Do pitného režimu nepočítame kávu, čierny čaj ani alkohol, tieto nápoje totiž naopak skôr dehydrujú.

Správny pitný režim prináša mnoho benefitov

Voda tvorí 60 – 65% našej hmotnosti, je teda naozaj dôležité ju počas dňa telu dodávať. Dostatok tekutín môže napomôcť k krajšie pleti a obmedzenie výskytu celulitídy. Je dôležitý aj pre tých, ktorí sa snažia redukovať svoju váhu. Nedostatočný príjem tekutín potom môže viesť k vytváraniu obličkových kameňov, ale aj ku sklonom k ​​únave.

Zdroj:pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*