Bezpochyby najvýznamnejšou českou pamiatkou je Pražský hrad. Pri návšteve našich susedov ho určite nevynechajte.
Nie nadarmo sa priraďuje hlavnému mestu Českej republiky prívlastok stovežatá. Medzi veľkými i maličkými vežami chrámov, kostolov či radníc dominujú veže rozľahlého Pražského hradu. Historický skvost dodáva mestu kráľovskú atmosféru už od 9. storočia. V minulosti na hrade bývali panovníci, dnes je sídlom prezidenta. Na zozname turistov by jeho návšteva rozhodne nemala chýbať.
Najväčší hradný komplex na svete nájdete v Prahe
Pražský hrad bol založený okolo roku 880 kniežaťom Bořivojom z roku Přemyslovcov. Postupne sa rozrastal súbežne s budovami, ktoré k nemu pridávali českí vládcovia. V súčasnosti sa rozlohou takmer 70-tisíc metrov štvorcových pýši titulom najrozsiahlejšieho súvislého hradného komplexu na svete. Už po príchode k hlavnej bráne na Hradčanskom námestí pocítite závan histórie kráľov. Na majestátnu stavbu dozerá nehybne stojaca stráž, ktorá sa strieda každú hodinu až do desiatej večer. Prejdete okolo fotiaceho sa hlúčika nadšených turistov a dostanete sa na prvé nádvorie, známe aj ako čestné. Je hlavným vstupom na hrad. Druhým je nádvorie, ktoré vzniklo za vlády cisára Rudolfa II. Celý priestor je ohraničený krídlami Nového paláca. Hrad na severnej strane nádvoria uzatvára Španielska sála s Rudolfovou galériou. V jej prízemí bývali umiestnené kočiare, dnes sa tu nachádza hradná obrazáreň. Početné skupinky návštevníkov sa schádzajú na ďalšom, treťom nádvorí, ktorého dominantou je Katedrála sv. Víta. Okrem nádherných vnútorných priestorov ponúka možnosť výhľadu z 99,6 metrov vysokej veže, v ktorej sa ukrýva najväčší zvon v Čechách. Pokračujeme k pozoruhodnej soche muža na koni bojujúceho s drakom, svätého Juraja. Ide o kópiu, originál pochádza z konca 14. storočia a vidieť ho môžete v rámci výstavy História Pražského hradu. Východnú stranu tretieho nádvoria uzatvára komplex budov Starého kráľovského paláca. Jeho hlavným lákadlom je gotická strecha Vladislavskej sály, pod ktorou skladajú prísahu prezidenti Českej republiky.
Od svätého Juraja do paláca
Druhým kostolom, ktorý vznikol na Pražskom hrade, je Bazilika sv. Juraja (Jiří). Pôvodnú stavbu začal stavať v 10. storočí otec sv. Václava, Vratislav I., ktorý je tu aj pochovaný. Po založení kláštora prešla budova celkovou prestavbou. Interiér baziliky je románsky a monumentálny. V hlavnej časti sa nachádzajú náhrobky členov rodu Přemyslovcov, ku chóru je pripojená kaplnka sv. Ľudmily. Okrem nej si obzriete aj kaplnku sv. Anny. Jiřskou ulicou prejdete z námestia U sv. Juraja k východnej strane hradu. Nájdete tu priestory Lobkovického paláca. Ide o šľachtické sídlo zo 16. storočia, v ktorom sa pokocháte renesančnými maľbami, hudobnými nástrojmi, ale aj niekoľkými rukopismi Mozarta a Beethovena.
Klenotom hradu je tiež záhrada
Lepšie povedané, komplex záhrad. Dnes sa prejdete až šiestimi zelenými priestranstvami. Prašný most vás zavedie cez Jeleniu priekopu k historicky najvzácnejšej Kráľovskej záhrade z roku 1534. V jej areáli vašej pozornosti neunikne budova Míčovne. Presne na tomto mieste zvykli Habsburgovci hrávať akúsi skorú verziu bedmintonu. Na východe sa nachádza Letohrádek a na západe natrafíte na bývalú Jazdeckú školu. Okrem Kráľovskej záhrady tvorí prstenec zelene Rajská a Hartigovská záhrada, tiež záhrady Na Valech a Na Bašte.
Autor: Paula Beinstenová