Odstráňte plesne v kúpeľni a eliminujte zdravotné riziká

14. apríla 2022

plesne v kuchyni

Pleseň je vlastne všade a je to úplne bežná súčasť vzduchu, ktorý dýchame. Nedá sa jej úplne vyhnúť, no jej koncentrácia vo vzduchu je za bežných podmienok taká nízka, že väčšinou nemá na naše telo žiadne negatívne vplyvy.

Ak sa však v stiesnenom priestore expozícia plesne zväčšuje, potom určitá náchylnosť existuje a pleseň predstavuje zdravotné riziko. To môže byť nebezpečné najmä pre starších ľudí alebo deti so slabším imunitným systémom.

Prečo je pleseň taká nebezpečná?

Pleseň je huba a jej spóry sa šíria vzduchom. Nie každá pleseň je však automaticky nebezpečná, niektoré druhy sú potrebné napríklad na to, aby sa dali vyrobiť syry ako hermelín či rokfort. Čierna pleseň v kúpeľni však ohrozenie zdravia predstavuje.

A najhoršie na tom je, že podmienky na vznik plesne v tomto priestore sú priam ideálne. Pleseň znáša kolísanie teplôt medzi 6° až 45° Celzia. V kúpeľniach je navyše dostatočne vlhko, čo je ideálne na umožnenie tvorby a šírenia plesní v kúpeľni. Ako sa jej teda zbaviť bez chémie?

Vyberte si odolný kúpeľňový nábytok a vetrajte

Najdôležitejším tipom, na ktorý zabúdame, je vetranie bytu. Bez ohľadu na teplotu niekoľkokrát denne otvorte okná a miestnosť na 10 až 15 minút vetrajte. Len vyklápanie okien ale neprináša želaný efekt a plytvá energiou. Pri vetraní (oknami) po kúpaní alebo sprchovaní majte dvere kúpeľne zatvorené, aby sa teplá vlhká vodná para nešírila po celom byte.

Okrem vetrania myslite v tomto priestore aj na správny a najmä odolný kúpeľňový nábytok. Aj tieto doplnky môže pleseň a vlhkosť veľmi rýchlo poškodiť a zničiť.

Kúpte si sušičku Miele

Kúpeľňa je miestnosť určená na našu osobnú hygienu. Často sa v nej rieši aj hygiena a dezinfekcia odevov, ktoré potom treba usušiť. Odparovaná vlhkosť a voda z opraných odevov ale môže spôsobiť tvorbu plesne. Aby ste sa tomu vyhli, investujte do modernej sušičky Miele. Ušetrí vám nielen peniaze, miesto a čas, ale aj zdravie!

Mokré priestory osušte

Vlhké steny a podlahy osušte ihneď po kúpaní alebo sprchovaní, aby vlhkosť nezostávala v kúpeľni dlhšie, ako je potrebné. Aby ste mali jednoduchšiu údržbu aj na podlahe, investujte do závesnej a modernej skrinky pod umývadlo. Tento nábytok má svoj účel a zároveň dobre vyzerá.

V kúpeľniach bez okien používajte ventilátory

Ak máte kúpeľňu bez okien, potom potrebujete elektrický ventilátor do kúpeľne, ktorý z priestoru cez šachtu vlhkosť odvedie von. Prípadne môžete po sprchovaní nechať otvorené dvere do kúpeľne a vo vedľajšej miestnosti otvoriť okno, aby mohol vlhký vzduch uniknúť. Plesni v kúpeľni tak nedáte šancu. Dvere do ostatných miestností by mali ale zostať zatvorené, aby sa vlhkosť nešírila po celom byte a nespôsobovala problémy a nenapadla múry.

Zdroj obrázka: perfectlab/Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*