Najčastejšie uzatvárané poistenie je poistenie majetku. Niet sa čomu čudovať. Kúpa nehnuteľnosti nie je lacná záležitosť a neraz sa rieši hypotekárnym úverom. Ak ste si nehnuteľnosť zaobstarali aj vy mali by ste investovať aj do jej poistenia. Poistenie nehnuteľnosti vás síce pred škodami a neochráni, ale pri likvidácii vám môže byť veľmi nápomocné.

Poistenie nehnuteľnosti

Či ste si kúpili rodinný dom alebo byt v Bratislave určite si ho dajte čo najskôr poistiť. Postiť si môžete aj chalupu, garáž, hospodárske budovy alebo vedľajšie stavby.

Väčšina poistení nehnuteľnosti kryje škody spôsobené:

  • prírodnými živlami
  • pádom stromov, stožiarov, lietadiel,…
  • poruchou rozvodov kúrenia, plynu, kanalizácie, vody a elektriny
  • vandalizmom, zlodejmi, nárazom auta (ľudskou činnosťou).

Každá poisťovňa môže kryť iný rozsah škôd. Pred uzavretím zmluvy sa preto dobre informujte a každú zmluvu si poriadne prečítajte.

Poistná suma

Čím nižšiu poistnú sumu v zmluve uvediete tým menej bude platiť. Pravdou ale je, že v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa vyplatí len adekvátnu čiastku. Napríklad, ak je súčasná cena bytu 100 000 euro a vy ho poistíte len na 50 000 euro dostanete z poisťovne len polovicu z ceny nehnuteľnosti.

Poistná suma nehnuteľnosti by mala byť rovnaká ako je jej hodnota. Pokiaľ by došlo k úplnému znehodnoteniu nehnuteľnosti môžete si z vyplatenej poistnej sumy kúpiť rovnaký byt alebo rodinný dom. Hodnota bytu sa odvíja od viacerých faktorov ako je rozloha, lokalita, občianska vybavenosť,…. 2i byt na predaj v Jégého aleji v Bratislave má určite vyššiu hodnotu ako 2i byt na okraji malého mestečka.

Poistenie domácnosti

Poistenie nehnuteľnosti chráni nehnuteľný majetok (steny, priečky, múry, strechu, okná,…). Ak investujete aj do poistenia domácnosti môžete ochrániť aj hnuteľné veci v byte. Prasknuté vodovodné potrubie alebo skrat vám môžu kedykoľvek zničiť elektroniku, nábytok, oblečenie, starožitnosti,… Ak si okrem nehnuteľnosti poistíte aj domácnosť kúpu nového zariadenie v prípade škodovej udalosti finančne nepocítite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *