Hygienici upozorňujú pred škodlivými farbami na tetovanie aj výrobkom do kúpeľa v tvare koláčika

16. augusta 2018

BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje spotrebiteľov na možný výskyt nebezpečných výrobkov, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Chorvátsku, Francúzsku a Nemecku.

Prekročené množstvá bária a kadmia

Ako ďalej agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, prvým z nahlásených produktov je červená farba na tetovanie Bright Red značky Intenze od výrobcu Intenze Products Inc. z USA.

Odporúčame:
Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu spôsobiť alergickú reakciu

„Vo výrobku bolo zistené prekročené povolené množstvo pre bárium a kadmium,“ informuje ÚVZ. Druhým z produktov je oranžová farba na tetovanie Bright Orange od výrobcu Eternal Ink Inc z USA. Podľa ÚVZ bolo vo výrobku zistené prekročené povolené množstvo pre bárium a olovo.

7 netradičných a neznámych stavieb na Slovensku

Ak máte chuť spraviť si výlet za netradičnými staviteľskými dielami na Slovensku, ktoré nie sú príliš známe širokej verejnosti, máme pre vás niekoľko tipov. Tieto stavby sú jedine...

Aj tretím nahláseným výrobkom je farba na tetovanie, konkrétne čierna Black Sabbath od výrobcu World Famous Tattoo Ink z USA. Vo výrobku bolo totiž zistené prekročené povolené množstvo pre bárium.

Nebezpečný produkt na bielenie

Hygienici tiež upozorňujú na výrobok do kúpeľa Apple & Raspberry bath Mallow, bath soap značky Bomb cosmetics od výrobcu Get fresh cosmetics LTD z Veľkej Británie.

„Výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ uvádza ÚVZ s tým, že produkt má tvar koláčika.

Odporúčame:
Hygienici varujú pred kúpaním v sinicových vodách, pozor treba dať aj na kúpaliskách

Posledným nahláseným výrobkom je výrobok na bielenie pokožky Lightening Beauty Lotion značky BSQ/Caro bright+ od výrobcu Aheco African Food & Cosmetics BV, Gezellenstraat z Holandska. Výrobok podľa hygienikov nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky kojic acid. „Je možné, že tieto výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ dodáva ÚVZ.

Viac k témam: nebezpečná kozmetika, tetovanie, ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Hygienici upozorňujú pred škodlivými farbami na tetovanie aj výrobkom do kúpeľa v tvare koláčika © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*