Vinice sú pripravené na zber o pár týždňov skôr

17. augusta 2018

Vo viniciach v Brekove, okres Humenné, sa tohto roku dočkajú vyššej úrody ako minulý rok. A oproti minulému roku začnú zbierať tohtoročnú úrodu o maximálne tri týždne skôr.

„Ešte 19. marca bol sneh, čo tiež nebýva častý jav. Nástup teplého počasia bol veľmi razantný a prírastky, ktoré boli v máji, boli už s dvoj, možno aj trojtýždňovým predstihom. Priebeh mája a začiatok júna bol veľmi dramatický, čo sa týka prírastkov, teplota bola dobrá, vlahy bolo dosť zo zimy aj jarných mesiacov, rast bol extrémne rýchly. To isté sa začalo diať už na konci júna, keď hrozno veľmi dobre a rýchlo odkvitlo,“ priblížil Peter Mihaľko, ktorý vinice pri Brekove obhospodaruje. Zároveň dodáva, že hrozno je vďaka tohtoročným minimálnym postrekom čisté a bez akýchkoľvek problémov.

Najsevernejšie vinohrady

Peter Mihaľko obhospodaruje tri hektáre úrody, pričom na nich je zasadených šesť druhov hrozna, dva z nich sú modré. Vinohrady v Brekove sú najsevernejšie vinohrady na Slovensku. Zároveň im však patrí aj titul medzi jediné zaregistrované v Prešovskom kraji.

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*