Devitalizácia: Čo robiť, keď vám zub odumrie?

3. februára 2023

Devitalizácia ústnej dutiny

Zdravé zuby na celý život by sme chceli asi všetci. Z rôznych príčin sa však veľmi často stáva, že nám konkrétny zub napadne kaz, poškodí sa a odumrie. Veľmi častou príčinou mŕtveho zuba je aj odumretie zubného nervu, ktorý je potrebné devitalizovať.

Čo to ale devitalizácia je a ako sa dá odumretý zub liečiť?

Čo je devitalizácia?

Pod pojmom devitalizácia si môžeme predstaviť ústnu dutinu, ktorá prišla o konkrétny zub, no jeho nerv je zachovaný. V preklade môžeme devitalizáciu zuba označiť za umŕtvenie alebo znecitlivenie nervu, ktorý po ňom v ďasnách ostal. Takáto záchovná stomatológia, do ktorej môžeme zaradiť aj špeciálnu endodonciu, má pre váš život a ústnu dutinu zmysel, takže investovať do jej výberu čas, je dobré riešenie.

Aj mŕtve zuby treba liečiť

Dôvodov liečby odumretých zubov je viac. Príčinou odumretia zubov môže byť okrem iného chronický zápal zubného nervu, cysta na koreňovom hrote zuba, trauma zubu spôsobená napríklad. zlomeninou siahajúcou až do drene, alebo zubným kazom. V tomto prípade zubný kaz prenikne do zdravej zubnej štruktúry a dostane sa až do drene, kde spôsobí odumretie krvných a nervových ciev v dôsledku infekcie.

Ak sa odumretý zub nelieči, môže trvať niekoľko dní, kým sa devitalizuje. Niekedy je tento proces sprevádzaný aj silnejším zápachom z úst. Okrem toho môže zub zmeniť farbu, stmavnúť do odtieňov sivej a čiernej.

V prípade takéhoto poškodenia zuba, aj keď máte dojem, že zub je neporušený, by ste určite mali navštíviť svojho dobrého zubára Žilina, ktorý vám môže urobiť dôkladné vyšetrenie a problému i bolesti vás konečne zbaviť.

Ako dať ústnu dutinu do poriadku?

Každý zásah do ústnej dutiny ovplyvňuje nielen kvalitu a stav zubov, ale aj ich správne zarovnanie a polohu. Aby sa preto zachoval zubný oblúk, zubár sa najskôr pokúsi zachrániť mŕtvy zub a vykoná ošetrenie koreňového kanálika alebo operáciu apikoektómie. Postihnutý koreňový kanálik sa spracuje špeciálnymi nástrojmi, dezinfikuje a opláchne, aby sa odstránilo choré tkanivo a baktérie. Potom sa zub dôkladne vysuší a utesní výplňovým materiálom.

Estetika zubu môže byť potom obnovená zubnou korunkou alebo fazetou, takže tmavé zafarbenie už nie je viditeľné. Korunovanie zubnými protézami má tiež pozitívny efekt, pretože váš zub je zároveň stabilizovaný a zhryz správny.

Ošetrenie devitalizovanéhoalebo akéhokoľvek iného zuba vaším zubným lekárom je nevyhnutné, pretože na jednej strane sa tým minimalizuje zvýšené riziko zlomeniny zuba a znižuje napadnutie imunitného systému tela zápalom a baktériami na hrote koreňa. Určite preto stav zubov nepodceňujte a každý problém riešte skôr, ako by ste o zub aj s koreňom nadobro prišli. Nové zuby ani náhrady sa predsa nezháňajú tak ľahko ako plne funkčný a kvalitný zotrvačník z online obchodu s náhradnými auto súčiastkami.

Zdroj obrázka: Focus and Blur/Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*