polystyrén na zateplenie

Hľadáte pre svoj domov riešenie, ktoré vám v dobe energetickej krízy prinesie do rodinného rozpočtu nemalú úsporu? Mnohými zatracovaný expandovaný polystyrén (EPS), tiež známy ako pena alebo „polystyrén“, má mnoho dobrých vlastností, ktoré môžete na tento účel využiť. Dokonca sa tento materiál považuje aj za ekologicky prívetivý.

Pokračujte v čítaní a zoznámite sa s vlastnosťami jedného z najpoužívanejších izolačných materiálov stavieb, o ktorých ste možno ani netušili.

Kvalitný expandovaný polystyrén

Asi najväčší prínos pre prírodu a naše pohodlné bývanie má kvalitný expandovaný polystyrén preto, že je až z 98 % zložený zo vzduchu a zhruba len 2 % tvoria špeciálny materiál. Lisovaním do  špeciálnych EPS dosiek sa polystyrén stal dômyselným a efektívnym nápadom ako zachytiť a využiť vzduch na rôzne aplikácie.

Môžeme ho nájsť v rôznych priemyselných oblastiach, najviac sa však využíva v domoch ako kvalitný izolant. Najväčšou výhodou pre nás aj prírodu však je, že nakoľko sa skladá z 98 % zo vzduchu, je ľahko recyklovateľný.

Minimálny vplyv na životné prostredie pri výrobe

Ak ste si aj vy pre viaceré výhody vybrali na opláštenie domu expandovaný polystyrén, urobili ste veľmi dobre. S pomocou pevných CD profilov vytvoria kvalitné EPS dosky naozaj kvalitnú izoláciu, ktorá zároveň chráni nehnuteľnosť pred viacerými poveternostnými vplyvmi a poškodením.

Viaceré prieskumy a štúdie tiež ukázali, že polystyrén, vzhľadom na svoj celý životný cyklus, má veľmi malý vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie. Je to jeden z najmenej škodlivých obalových materiálov. Navyše je na jeho výrobu potrebných o 50 % menej energie ako pri iných materiáloch, ako je napríklad lepenka alebo papier.

Znížená uhlíková stopa

EPS má vynikajúce fyzikálne izolačné vlastnosti. To je dôvod, prečo sa veľmi jednoducho a rýchlo s multifunkčným aku náradím používa vo viacerých stavebných izolačných produktoch pre domácnosti, školy, nemocnice a ďalšie inštitúcie. Jeho vysokoúrovňové izolačné vlastnosti tiež výrazne znižujú uhlíkovú stopu spojenú so spotrebou energie na vykurovanie a chladenie.

Expandovaný polystyrén je anorganický materiál odolný voči hnilobe, čo znamená, že sa sám nerozkladá pôsobením mikroorganizmov. Inými slovami, nemôže vytvárať plesne ani huby, čo sa ukazuje ako značná výhoda v priemyselnej a stavebnej oblasti.

Okrem toho je možné tento materiál mnohokrát recyklovať a znovu použiť bez straty svojich fyzikálnych vlastností. Presnejšie povedané, možno ho recyklovať až 20-krát bez toho, aby sa zmenili jeho vlastnosti.

Ak teda hľadáte pre svoj domov a plášť budovy vhodnú ochranu, EPS dosky sú skvelé riešenie.

Zdroj obrázka: Canetti/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *