Deti sa z rybníka vrátili s larvami v koži!

17. augusta 2018

Z Kolovského rybníka v okrese Karlovy Vary sa desať detí vrátilo s larvami v koži! Diagnostikovaná im bola cerkáriová dermatitída. Cerkárie sú larvy vtáčích motolíc, ktoré počas kúpania zaliezajú ľuďom do kože.

Krajská hygienická stanica Karloveského kraja od roku 2006 nekontroluje kvalitu vody v Kolovskom rybníku a to z rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva Českej republiky.

Cerkáriová dermatitída je parazitné ochorenie, ktoré sa u človeka prejavuje škvrnami, pľuzgiermi a začervenanou kožou. Nezaobíde sa to bez nepríjemného svrbenia pokožky.

Ochorenie spôsobujú drobné parazitické živočíchy, ktorých životný cyklus je viazaný jednak na vodné ulitníky a ďalej na vodné vtáky, napríklad divoké kačice. Ak narazia cerkárie na kúpajúceho sa človeka, prenikajú do jeho kože. Pri opakovanom stretnutí je pokus o prienik kožou človeka sprevádzaný silnou imunitnou reakciou, čo je vlastne cerkáriová dermatitída. Cerkárie čoskoro po napadnutí kože spontánne umierajú.

Kvalitné videnie aj za tmy

Prístroje ako z dobrého akčného filmu si teraz môžete jednoducho zakúpiť. Vďaka nim budete vidieť v tme alebo cez steny miestnosti. Tieto prístroje majú okrem toho aj iné využitie. Aké? To...

Hygienici tvrdia, že svrbiaca kožná vyrážka nepredstavuje pre človeka ohrozenie na živote. Pupienky zhruba po štyroch dňoch zmiznú.

 

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*