Dajte do poriadku vaše duševné zdravie pomocou prírody

7. januára 2021

Duševné zdravie získate aj v prírode

Pandémia je pre ľudí na celom svete časom smútku, osamelosti a starostí. Príležitosti na stretnutie s blízkymi sú minimálne a životný štýl je obrátený naruby. Mnoho ľudí pri hľadaní pohodlia a úľavy začali preto viac chodiť do prírody.

Mnoho z nás si uvedomilo, že práve toto prostredie nás dostane do správnej nálady a pohody. Tak sa o tom poďte spolu s nami a modernými ďalekohľadmi presvedčiť.

Pobyt v prírode zlepšuje pamäť

Myslíte, si, že je to nemožné? V jednej štúdii boli študenti univerzity v Michigane požiadaní o vykonanie krátkeho testu pamäti, po ktorom sa jedna skupina študentov vydala na prechádzku po arboréte a druhá po ulici mesta. Keď sa študenti vrátili do učebne a znova sa zúčastnili testu, tí, ktorí obišli arborétum, dopadli o 20 % lepšie ako tí, ktorí chodili po meste.

Aj keď možno dôvody na návštevu prírody nepotrebujete, skúste si ju v týchto náročných časoch užiť ešte viac. A aby to bolo pohodlné, inštalujte si nové plášte na bicykel a skúste to na dvoch kolesách.

Zabudnete na stres

Hladiny kortizolu, stresového hormónu, sú v súčasnosti u mnohých ľudí na tej najvyššej úrovni. Neistá doba a budúcnosť to nezľahčujú. Nie vždy je ale všetko tak zlé, ako sa na prvý pohľad zdá. A malá zmena prostredia, výlet do prírody, vás o tom presvedčí a pomôže vám získať na veci iný názor.

A nielen hladiny kortizolu v tele, ale aj srdcová frekvencia sa vám vďaka takémuto niekoľko minútovému výletu zníži. A ak chcete, aby to bolo zábavné, prekontrolujte na bicykli aj vidlice a spojíte príjemné s užitočným.

Zbavíte sa únavy

Poznáte ten pocit, keď sa vám zdá, že vám mozog exploduje? Vedci to nazývajú „duševná únava“, ktorú podľa nich možno vyliečiť pobytom mimo mesta. Jedna štúdia napríklad preukázala, že keď sa ľudia pozerajú na obrazy (maľby alebo fotografie) prírody, upokojujú sa, zatiaľ čo pohľad na priemyselnú krajinu má presne opačný efekt.

Tak si okrem práce a starostí o rodinu nájdite čas aj na prírodu a neobanujete!

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*