Mnoho rodičov rieši, či cumlík áno či nie. Zo svojho okolia počúvame najrôznejšie názory, prečo nepoužívať cumlík. Je to ale skutočne tak? Cumlík škodí alebo cumlík neškodí? Rozoberme si výhody a nevýhody používania cumlíka.

Cumlík pre a proti

Plač je najdôležitejším komunikačným nástrojom bábätka. Ak sme vyčerpali všetky možnosti, ako dieťatko upokojiť (nakŕmili sme ho, odgrglo, prebalili, uistili sa, že mu nie je zima, ani horúco, že nie je choré), môžeme mu cumlík s kľudným svedomím ponúknuť. Nie každé bábätko však o cumlík stojí. V žiadnom prípade mu ho nevnucujeme.

Novorodenec a cumlík

Na základe dlhodobých štúdií používanie cumlíka výrazne znižuje riziko náhleho úmrtia novorodenca (SIDS), podobne ako spanie na chrbte. V tomto ohľade je teda používanie cumlíka veľmi prospešné.

Cumlík v šestonedelí

Dnes sú k dispozícii anatomicky tvarované cumlíky zo silikónu, ktoré sa dobre udržujú v čistote, drží tvar a deťmi sú dobre prijímané. Sací reflex u malých detí dlho pretrváva a cmúľanie im prináša viditeľné uspokojenie.

Cumlík a technika dojčenia

Najmä v prvých dňoch života je potreba u bábätka stimulovať sací reflex, aby sa lepšie naučilo ovládať pusinku. Ak má niekto problémy s dojčením, odporúča sa, aby bábätko trénovalo sací reflex práve na cumlíka. Je možné, že niektoré cumlíky nebudú nášmu bábätku vyhovovať, zatiaľ čo iné áno. Môžeme vyskúšať niekoľko rôznych druhov.

Lepší spánok s cumlíkom

Cumlík dokáže bábätko rýchlo upokojiť a uspať. Pokiaľ ho pri zaspávaní niečo vyruší, môže sa zase samo „ududlať cumlíkom“. Často sa stáva, že mamičky síce deťom odopierajú cumlík, ale dieťatko používa namiesto cumlíka na zaspávanie mamičky prsník. Taká mamička potom v noci musí vstávať aj desaťkrát. Prípadne to mamičky rieši tak, že spí bábätko hneď pri nich, čo ale nie je úplne bezpečné kvôli zaľahnutia či páde z postele. Bábätko môže byť vďaka tomu prepité mlieka a môže ho bolieť bruško.

Lepšie cumlík než cmúľanie palca

U detí, ktoré nepoužívali cumlík alebo ho príliš skoro odložili, hrozí, že si začnú cmúľať prsty, väčšinou palce. Cmúľanie prstov sa však môže objaviť aj neskôr. Vznik tohto zlozvyku je veľmi individuálna a môže pretrvávať do školského veku. Okrem estetického hľadiska ide aj o problém hygienický. Dieťa ľahšie chytí infekcii a môže si pokriviť rastúce zuby. Kým cumlík ide dieťaťu odobrať, prsty na rukách nie.

Nevýhoda cumlíka – prečo nedávať cumlík

Malé dieťa si môže na cumlík vypestovať návyk a nebude schopné sa bez neho samo upokojiť a zaspať. Preto je veľmi dôležité dieťaťu cumlík včas odobrať. Ideálne je, keď je dieťa v roku bez neho. Neskôr už cumlík škodí. Väčšinou to však nejde tak hladko a je potrebné veľké trpezlivosti. Každé dieťa je iné, niektoré sa cumlíka zbaví rýchlo, iné bude potrebovať dlhší čas. Nakoniec ho ale odloží všetky deti, preto nie je dobré na dieťa nejako výrazne tlačiť.

Cumlík a chrup

Prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc. upozorňuje, že neustále používanie cumlíka (niekedy aj do troch rokov), môže mať za následok deformáciu čeľustí, zvýšenú kazivosť zúbkov, niekedy aj vadu výslovnosti. Ak sa rodičia dieťaťu primerane venujú, problémy s cumlíkom nemajú. V rodine, kde starostlivosti zlyháva, používa dieťa cumlík ako akúsi náhradu za starostlivosť, ktorej sa mu nedostáva.

Orálna fixácia

Freudova psychosociálna teória označuje dojčenské obdobie ako fázu orálnu, kedy je slasť získavaná prostredníctvom sania. V tomto období sa u nás vytvára pocit istoty a bezpečia, prípadne úzkosť a pocit neistoty, v závislosti na uspokojenie našich základných potrieb, na emocionálnom naladenie matky. Orálna fixácia sa v dospelosti prejavuje najčastejšie ako závislosť (na jedle, partnerovi, fajčení). Tieto náhradné objekty nám majú zapĺňať úzkostný priestor (frustráciu) z raného detstva, kedy nám bolo odopierané uspokojenie v podobe prsníka či cumlíka.

Do kedy cumlík používať?

Všeobecne je možno cumlík dieťaťu ponechať do jedného roku veku, potom postupne dieťa od cumlíka odvykajte. Začnite ho schovávať. Keď dieťa cumlík neuvidí, nebude ho vyžadovať. Ak áno, vhodným spôsobom odveďte pozornosť dieťaťa, napr. k nejakej obľúbenej hračke. V roku a pol by malo mať cumlík už len na spanie.

Problém nastáva, ak má cumlík mladší súrodenec. Niektoré deti cumlík už dávno nepoužívajú, ale keď sa im narodí mladší súrodenec, ktorý cumlík mať smie, nastáva problém. Je tak potrebné veľké trpezlivosti rodičov, radikálne riešenie nie je nikdy na mieste. Je treba všetko opakovane a pokojne vysvetľovať.

Zlozvyk

Postupne sa z návyku na cumlík môže stať zlozvyk. Cmúľanie cumlíka vzbudzuje u dieťaťa príjemné pocity, ktorých sa tak ľahko nemieni vzdať. Problém nastáva, keď sa napr. cumlík stratí či zabudne vziať. Pre dieťa (aj pre rodičov …) takáto situácia predstavuje traumu. Je preto lepšie mať so sebou v zásobe cumlíkov viac.

Cumlík áno či nie?

Nie je dôvod sa cumlíka báť, ak sa to s ním nebude preháňať a ak ho dokážeme citlivo dieťaťu odobrať najneskôr do dvoch rokov.

Zdroj: pinterest

One thought on “Cumlík áno či nie ? Aké má výhody a nevýhody ?”

  1. za nás áno a to hlavne novinka značky NUK, ktorá má tvar ako prsník a tak nie je problém so saním pri dojčení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *