Poznáte due diligence?

Ak si plánujete kúpiť existujúcu spoločnosť, je to vo vašom podnikateľskom živote rozhodujúci krok. Nech už je vaším cieľom čokoľvek, možno rozšíriť svoje portfólio, získať nové trhy alebo jednoducho investovať do etablovanej firmy, kľúčom k úspechu je vždy dôkladná príprava a analýza zložená z niekoľkých opodstatnených krokov.

Ktoré to sú?

Due Diligence: Dôležitý krok pred kúpou spoločnosti

Due diligence je dôkladný proces preskúmania a hodnotenia všetkých aspektov spoločnosti, ktorú plánujete kúpiť. Je to nevyhnutný krok, ktorý vám umožňuje získať detailné informácie o stave spoločnosti a odhaliť potenciálne riziká a príležitosti. Ide o špeciálny proces, ktorý zahŕňa:

  • Preskúmanie finančných výkazov spoločnosti, aby ste poznali jej aktuálny stav a potenciálne dlhy alebo záväzky.
  • Zistenie všetkých právnych aspektov spojených so spoločnosťou, vrátane zmlúv, sporov a právnych povinností.
  • Preskúmanie majetku spoločnosti, vrátane fyzických aktív, ako aj intelektuálneho vlastníctva.
  • Hodnotenie zákazníckeho portfólia a obchodných vzťahov spoločnosti.
  • Preskúmanie personálnej štruktúry a ľudských zdrojov spoločnosti.
  • Skúmanie technických systémov a infraštruktúry spoločnosti.

Ochranná známka: Zabezpečenie potrebných vlastníckych práv

Pri kúpe spoločnosti je dôležité mať na pamäti aj ochrannú známku. Ide o obzvlášť dôležitý krok, ak vami kupovaná firma disponuje značkou, logom alebo inými formami intelektuálnych vlastností.

Ochranná známka znamená zabezpečenie týchto práv a ich možnosť využívania bez rizika sporov alebo porušení autorských práv. Ak preto kupujete už založenú spoločnosť, myslieť by ste mali aj na dôležitú ochrannú známku.

Predaj spoločnosti s históriou: Výhody a riziká

Niekedy môžete naraziť aj na príležitosť kúpiť spoločnosť s históriou. Aj toto riešenie by ste si ale mali poriadne preveriť, prípadne si na výhodný predaj spoločnosti s históriou nájsť odborníka s praxou.

Takáto kúpa vám potom môže priniesť viacero výhod, ako sú napríklad silné zákaznícke vzťahy a etablovaná reputácia na trhu. Na druhej strane však môže existovať riziko neaktualizovaných systémov a zastaraných postupov.

Aby ste teda pri získavaní novej spoločnosti neurobili nikde chybu a nekúpili „mačku vo vreci“, myslite na naše rady. Uvidíte, že výsledok bude stáť za to.

Zdroj obrázka: ASDF_MEDIA/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *