„Český Belmondo“ oslavuje jubileum

12. júla 2018

Český herec Jiří Krampol oslavuje okrúhle jubileum. Filmoví fanúšikovia si ho najčastejšie spájajú ako hlas Jaena-Paula Belmonda.

Český herec, komik a obľúbený moderátor oslávil 11. júla 80 rokov. „Osemdesiat rokov je skvelý vek. Ale pre morské korytnačky, lebo ich ešte asi 110 ďalších čaká“,podotkol vtipne na margo svojich narodenín oslávenec.

Jiří Krampol sa narodil 11. júla 1938 v českom meste Buštěhrad v okrese Kladno v bývalom Československu. V mladosti sa vyučil na sústružníka, no herecký a najmä komediálny talent ho priviedol na umeleckú dráhu. V roku 1962 absolvoval odbor činoherného herectva na pražskej Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU).

Prvý angažmán dostal v Divadle Na Fidlovačce, neskôr prešiel do Divadla Na zábradlí, kde do roku 1971 účinkoval v divadelných hrách ako Zahradní slavnosti, Timón Athénský alebo Na dně. Objavil sa aj na striebornom plátne v snímkach Parta Hic (1976), Ten svetr si nesvlíkej (1980). Hodnotný herecký výkon podal aj v roli hostinského v televíznom seriáli Synové a dcery Jakuba Skláře (1985) ktorú Krampol považuje za svoju životnú úlohu.

Zlatou érou Krampolovej kariéry ako zabávača boli jeho pôsobenie v divadle Semafor, kde vytvoril populárnu dvojicu s Miloslavom Šimkom. Po Nežnej revolúcii (1989) pokračovali v Divadle Jiřího Grossmanna (dnes divadlo.cz), ktoré spolu založili v roku 1990. So Šimkom písali hry a poviedky, v ktorých samozrejme nechýbal ani humor. Ich povestné scénky doslova zľudoveli, napríklad rozhovor s japonským železničiarom, či so stážistom podniku Špuntana Surio Mario Martinezom Juarezom Ferdinandom.

V dabingu si filmoví fanúšikovia spájajú jeho meno s francúzskym hercom Jeanom-Paulom Belmondom. Médiá písali, že obaja boxovali a mali aj zlomený nos. Svoj hlas mu Krampol prepožičal v 30 snímkach, preto ho prezývajú český Belmondo. Po smrti herca Františka Filipovského nahovoril Krampol divácky obľúbené komédie so žandárom v hlavnej úlohe, ktorého stvárnil francúzsky herec Louis de Funes.

Krampol sa zhostil aj moderátorskej úlohy. Vtipne moderoval program, ktorý testuje vedomosti národa Nikdo není dokonalý.

 

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*