Nový počítač, nový mobil, nový fotoaparát? Pri úvodnom nastavovaní sa dá urobiť veľa chýb. Zostavili sme prehľad toho, na čo si dať pozor a na čo nezabudnúť. Odporučíme tiež pár aplikácií do začiatku.

Ak patríte medzi pokročilých užívateľov, tento prehľad vám možno príde zbytočný. Alebo v ňom nájdete iné rady. Na úvod niekoľko všeobecných rád a pripomienok. Elektronické zariadenia, ktorá zakúpite v obchodoch, sú zvyčajne v úplnej väčšine bezpečné a ich používanie „v bežnej prevádzke“ by nemalo predstavovať významné riziko.

Sú však výnimky: akékoľvek zariadenie, ktoré generuje väčšie ako malé množstvo tepla, môže za určitých okolností spôsobiť požiar. Stačí treba nechať zapnutú žehličku alebo fén bez dozoru. Takže na to myslite a prípadne si kúpte časovač, ktorý prívod elektrického prúdu po uplynutí nastavenej doby vypne.

U kuchynských zariadení zase hrozí, že ich sila, určená pôvodne k miesenie cesta či drvenie orechov, sa premení vo veličinu veľmi bolestivú. A zvyčajne za to môže neopatrný užívateľ.

Nezabudnite teda, že elektrické zariadenia (najmä tie, ktoré potrebujú na prevádzku 220 voltov) si zaslúžia váš rešpekt. V návode na použitie nájdete nudný výpočet všetkého, na čo si dať pozor, kam nesiahať, čomu sa vyhnúť a kedy sa obrátiť na servis. Nehovoríme, že si musíte prečítať celý manuál, tak naivný nie sme. Ale je to dobrá pripomienka toho, čo všetko sa môže reálne stať. Obvykle sú totiž uvedené varovanie bohužiaľ motivovaná skutočnými udalosťami.

Ako začať s počítačom

Veľa ľudí by chcelo otvoriť krabicu s počítačom, zapojiť ho do zásuvky a začať ho používať. Ale každý, kto to niekedy skúsil, vie, že v praxi to funguje trochu inak ako v reklamách.

Počítače Mac sú na tom s použiteľnosťou hneď po rozbalení dlhodobo lepšie ako obľúbenejšie PC s Windows. Pozrieme sa preto práve na prvé kroky a nastavenia PC.

Inštalácia operačného systému – zvyčajne je operačný systém Windows od výrobcu predinštalovaný. Ale ak nie je, je nutné ho nainštalovať z priložených médií. Ak máte iba sériové číslo, môžete inštalačné súbory stiahnuť zo stránok Microsoftu. Ak vám chýba DVD mechanika, vytvorte si bootovacie médium z USB disku či USB flashky. Nezabudnite potom v Biose nastaviť bootovanie z USB. Tento postup využijete aj neskôr v prípade, že počítač z nejakého dôvodu potrebuje kompletne preinštalovať.

Nainštalovanie a nastavenie predvolených aplikácií – väčšina ľudí si do počítača stiahne svoje obľúbené aplikácie, na ktoré sú zvyknutí. Nezabudnite, že vo Windows 10 sú „dva typy aplikácií“ – desktopové (inštalujú so stiahnutím a spustení inštalačného súboru EXE alebo MSI z internetu) a „moderné aplikácie“, ktoré sa inštalujú cez Windows Store.

Zabezpečenie počítača – aktivujte antivírusovú ochranu počítača a firewall, či už ide o ten vstavaný do systému, alebo o produkt tretej strany.

Nastavte si zálohovanie systému – môže sa zdať zvláštne myslieť už od začiatku na najhoršie, ale v čase, keď sa po internete túla toľko vydieračských vírusov (ransomware), je zálohovanie absolútne nevyhnutné. Využiť môžete cloudových služieb (napríklad Dropbox, Google Drive alebo OneDrive), ale navyše sa oplatí mať aj fyzickú zálohu napríklad na externý disk.

Čo má počítač urobiť, keď … – venujte trochu času nastavenie toho, ako sa váš počítač zachová v rôznych situáciách. V ovládacom paneli nájdite Možnosti napájania a nastavte si, čo urobí notebook, keď mu dôjde batéria, keď zavriete veko pod.

Odinštalujte nepotrebné aplikácie – je nepekným zvykom výrobcov zavaliť nového používateľa hromadou nepotrebných predinštalovaných aplikácií. V angličtine sa im hovorí bloatware. Aplikácia môžete odinštalovať jednotlivo cez nastavenia aplikácií, alebo použiť bezplatnú utilitku PC Decrapifier a zbaviť sa viac aplikácií naraz. Uvoľníte miesto na disku aj v ponuke Štart.

Vyskúšajte hardvér a prípadne aktualizujte ovládače – ak máte staršie tlačiareň, monitor alebo headset, uistite sa, že fungujú s novým počítačom. Cez Správca zariadení im môžete prípadne skúsiť nájsť nové ovládače. Ak narazíte na problémy, pripravte sa, že možno budete musieť chvíľu tápať. Našťastie sa väčšinou môžete spoľahnúť na to, že s týmto problémom nie ste prvý, a dúfať, že už ho niekto vyriešil a vy budete môcť jeho postup úspešne replikovať.

Môžete (skúsiť) zakázať automatické aktualizácie – keďže sa nám v poslednej dobe niekoľkokrát stalo, že Windows 10 bez upozornenia nainštalovali aktualizácie, ktoré významne zničili fungovanie systému, nečudujem sa ľuďom, ktorí vypnú automatickú inštaláciu updatov. Môžete napríklad „pozastaviť prijímanie aktualizácií“. Nezabudnite tiež zapnúť ukladanie informácií pre obnovenie systému (System Restore), túto možnosť nájdete v pokročilých nastaveniach systému v ovládacom paneli.

Zoznámte sa s klávesovými skratkami notebooku -obvykle ide o tzv. Funkčné klávesy Fn, pomocou ktorých môžete ľahko meniť napríklad jas displeja, hlasitosť zvuku, ale napríklad tiež zapnúť podsvietenie klávesnice. Ak sa je nenaučíte hneď, len veľmi ťažko si k nim neskôr nájdete cestu, pritom vám môžu ušetriť dosť času.

Nastavenie telefónu :

Opäť preskočíme produkty od Applu, ktoré v tomto smere fungujú trochu inak, a zameriame sa na zariadení s Androidom.

Zbavte sa nepotrebného softvéru – najmä ak máte menšiu vstavanú pamäť, postarajte sa o to, aby si  svoj diel neukrajovali predinštalované aplikácie, ktoré nepotrebujete. V Nastavenie nájdite položku Aplikácie a odinštalujte všetko, čo vám výrobca nadelil a vy o to nestojíte. Typicky sú to rôzne hry, trial verzie platených aplikácií a pod.

Spárujte telefón so svojím účtom a nastavte zálohovanie – v Nastavenie vyberte Účty a uistite sa, že máte telefón synchronizovaný a zálohovaný. To znamená, že ak ho stratíte, neprídete o všetky uložené dáta.

Zálohovanie fotiek do cloudu – môžete použiť viac rôznych aplikácií, Google (výrobca systému Android) ponúka svoje vlastné riešenie, ktoré bude pre väčšinu ľudí dostatočné: Google Fotky dávajú neobmedzený priestor pre užívateľské fotky a videá. Pozor, ide o fotografie vo „vysokom rozlíšení“, nie fotografie v pôvodnom rozlíšení. Za zálohu v originálnom rozlíšení si musíte zvyčajne priplatiť, pretože takéto fotografie sa počítajú do vašej kvóty na Google Drive.

Nastavte si možnosť vzdialeného nájdenie telefónu / tabletu – pomocou Správca zariadení (Google Device Manager) môžete na diaľku nájsť, lokalizovať, rozozvučať a prípadne v núdzi i zmazať svoje zariadenia. Tieto funkcie však musíte najprv povoliť. V Nastavenie Google (Google Settings, samostatná aplikácia) zvoľte Správca zariadení Android (Android Device Manager) a povoľte mu prístup k polohe telefónu a prípadne k zmazaniu telefónu. Podobné funkcie ponúkajú aj niektoré aplikácie tretích strán.

Pohrajte sa s nastavením notifikácií – ak používate veľa aplikácií, čoskoro vám bude brnět vrecko z neustálych upozornenia. Dajte si trochu práce a nastavte si, od ktorých aplikácií chcete dostávať upozornenia a kedy. Podržaním prsta na notifikáciu, prípadne jej potiahnutím doprava, nájdete špeciálne nastavenia. Nie sú práve dvakrát prehľadné, ale ako náhle sa zorientujete, zakážete tým najväčším otravám prístup do vašej pozornosti.

Ako nastaviť fotoaparát :

Či už ste práve rozbalili kompakt, alebo zrkadlovku, sú niektoré veci, na ktoré by ste nemali pri nastavovaní nového fotoaparátu zabudnúť.

Ochrana – kúpte si tašku, kryt, pre objektívy filtre proti poškriabaniu.

Prečítajte si manuál – stačí, keď si ho prelistujete, urobíte si tak totiž predstavu o ponúkaných funkciách, ktoré sú často veľmi užitočné, no neintuitívne.

Nastavte dátum a čas – nie je to nevyhnutné, ale pomôže vám to vyznať sa urobených snímkach.

Vypnite si zvuk – pípanie fotoaparátu môže byť pre okolie otravné.

Vypnite fotenie bez karty – je to zvláštne, ale niektoré fotoaparáty umožňujú „fotiť bez karty“, čo je samozrejme mimo predajňu úplne k ničomu, pretože takýto záber nikam neuložíte.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *