Každý vodič musel byť v takých situáciách, keď ho po daždi, snehu alebo postriekaní čelného skla okoloidúcim vozidlom prekvapil zhoršený výhľad na vozovku. Takéto situácie sú obzvlášť nebezpečné pri jazde v ťažkej dopravnej špičke. A ak sa stierače nedokážu vyrovnať s čistením tohto povrchu, je potrebné tento problém naliehavo vyriešiť. Napríklad výberom správnych stieračov, ktoré zvládnu aj ten najväčší nápor.

Prečo vám prestávajú slúžiť?

Stierače vykonávajú svoju hlavnú funkciu zle kvôli prirodzenému opotrebovaniu. Elastický materiál, ktorý sa nasadí na sklo, sa rýchlo stane nepoužiteľným, ak narazí na brúsne a hrubšie prvky, ako piesok, štrk a špinu. Ale správna voľba stieračov to môže zmeniť a  ovplyvniť výkon týchto spotrebných materiálov správnym smerom. Preto by mal mať každý vodič predstavu o tom, ako si ich pre svoje konkrétne vozidlo správne vybrať, pričom nesmiete zabudnúť aj na kvalitné zadné stierače.

Hlavné typy stieračov pre automobil

Ak chcete urobiť správnu voľbu a rozhodnutie, ako automobilový nadšenec by ste mali najskôr pochopiť klasifikáciu stieračov automobilov. Dnes je rad konkrétnych modelov univerzálnych stieračov dostatočne široký, takže predávajúci môže dať motoristovi v obchode presne to, čo potrebuje. Štrukturálne existujú tri typy, vy však zvážte, ktoré stierače sú lepšie – hybridné, rámové alebo bezrámové.

Model rámov

Klasický typ stieračov pre bežných motoristov sú konštrukcie s rámom. Súčasťou je systém kolískových ramien so závesmi, na ktorých je pracovná časť umiestnená vo forme gumičiek. Pred niekoľkými desaťročiami boli rámy stieračov pre automobily vyrobené výlučne z ocele. Ale v roku 2000 výrobcovia začali meniť a nahrádzať kovovú konštrukciu modernými a odolnými materiálmi.

Pre vaše vylepšenie

Vývojári prešli na tento krok nielen kvôli zníženiu nákladov, ale kvôli nepríjemným problémom, ktoré mali motoristi s kovovými modelmi. Otočné ohyby sa rýchlo opotrebovávali, dochádzalo k uvoľňovaniu, ktoré nepriaznivo ovplyvňovalo činnosti týchto doplnkov. Okrem toho oceľový rám bol ťažký a rýchlo zhrdzavel.

Použitie plastov pri výrobe stieracích rámov tak eliminovalo veľa nedostatkov starých konštrukcií. Moderné úpravy sú vybavené vynikajúcou tuhosťou a efektívne prispôsobujú gumovú čepeľ na čelné sklo. Ani to však nie je až tak celkom dokonalé, a preto si mnohí motoristi kúpia radšej tie bezrámové.

Prečo si vybrať bezrámové modely

Hlavnou výhodou bezrámových stieračov je ich odolnosť voči zamrznutiu. A pretože v tomto produkte nie sú žiadne pohyblivé časti, ako sú pánty, puzdrá a nápravy, iba kvalita pracovnej pásky – gumy, ktorá ovplyvní výkon stierača. Na skle pracujú ticho a rovnomerne. Vďaka tomuto dizajnu sa značne zvýšila aj životnosť stieračov. Pre pohodlnosť pri vašej jazde si nechajte tak urobiť repas DPF a vyberte tie správne stierače, ktoré sa hodia na konkrétny typ vozidla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *