S počtom obyvateľov takmer 7,5 milióna a nedostatku voľných pozemkov sa stal Hong Kong najmenej lákavým miestom pre trh s bývaním.

To všetko dospelo až do extrémnych foriem bývania, ktoré musia ľudia vydržať. Jednými z nich sú aj maličké kapsule či kabíny, ktoré nesú pre nich príznačný názov „rakvy“.

Organizácia spojených národov už dokonca odsúdila túto formu bývania a nazvala ju ako urážku ľudskej dôstojnosti. Podľa dostupných štatistík takto však musí žiť až 200 000 ľudí, pre ktorých sú „rakvy“ stále jedinou alternatívou.

„V ten deň som sa vrátil domov a plakal,“ povedal Benny Lam z National Geographic, ktorý opísal svoju skúsenosť s fotogravovaním týchto neľudských životných podmienok. Jeho projekt sa volá „V pasci“ a snaží sa ukázať, ako si ľudia musia v „rakvách“ pomáhať, aby sa tam vôbec so svojimi vecami vošli.

„Sú to práve ľudia, s ktorými sa normálne stretnete každý jeden deň. Patria medzi nich čašníci z reštaurácie, kde ste boli na obed, strážcovia z nákupného centra, kde ste si práve kúpili nový nábytok do vášho skvelého bytu. Jediný rozdiel medzi vami a nimi je vybavenie vášho obydlia, je to otázka ľudskej dôstojnosti.“

„Od varenia až po spanie, všetky aktivity sa odohrávajú v týchto priestoroch,“ hovorí Lam, Samotné „rakvy“ často vznikajú nelegálne rozdelením bytov na 1,5 až 12 metrov štvorcových veľké samostatné obydlia.

Jedným z takých obyvateľov je aj napríklad 63 – ročný Wong Tat-ming, ktorý trpí sklerózou. Do tejto situácie sa dostal aj kvôli problémom s nohou, kvôli ktorým musel nechať prácu taxikára. Momentálne býva v „rakve“ veľkej dva metre štvorcové a platí za to 307 dolárov mesačne…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *