Zmeňte to, kým nie je neskoro. Chcete mať predsa vždy dobrú náladu, cítiť sa spokojne a ľavou zadnou prekonávať nepríjemnosti, ktoré sa vám do života pripletú. Staňte sa pánmi vašich myšlienok.

Čo sú predstavy?

Pod myšlienkami sa myslia predstavy alebo inak povedané duševné obrazy, ktoré buď podporujú alebo sabotujú ľudské zmýšľanie. Existujú dva druhy predstáv. Prvým druhom sú pozitívne predstavy, ktoré do našich životov prinášajú zdravie, úspech a pocit šťastia. Druhý typ predstáv je spojený s chorobami, núdzou a neúspechom.

Pýtate sa, kto tieto predstavy ovláda? Odpoveď je – vôľa. Bez nej sa nemôže uskutočniť žiadna predstava. Akonáhle sa však pripletie k predstave pocit, vôľa stráca moc a predstava, ak je to čo i len trochu možné, sa zrealizuje.

Pozitívne vs. negatívne myslenie

Pozitívne myslíte vtedy, keď nelamentujete nad nepríjemnosťami. Vytesnite z vášho života strach z toho, že ochoriete alebo z toho, že sa vám nebude dariť. Nie je možné pozitívne myslieť, ak vo vedomí prevládajú negatívne predstavy. Uvedomte si, že sa takýchto predstáv musíte zbaviť  a sústrediť sa na to, že všetko dopadne dobre a naozaj sa splní to, čo si želáte.

Negatívne myslenie je spojené s domnienkou, že každý neúspech je spojený so začiatkom pádu. Pokladáte sa za smoliara. Domnievate sa, že nikdy nič nedosiahnete. Celý deň lamentujete nad nespravodlivosťou života. Bojíte sa uskutočniť zmenu.

Uvedomte si, že každý je strojcom svojho vlastného šťastia. Myslieť pozitívne preto znamená nielen vytvoriť  si správne životné názory, ale najmä priblížiť sa k vášmu životnému úspechu. Ste takým, akým si myslíte, že ste. Pracujte na tom, aby vaša myseľ bola odteraz naplnená predstavami o šťastí, zdraví, životnej sile, odvahe a sebadôvere.

5558

Prekonajte svoj strach

Pripusťme, že ovládanie negatívnych myšlienok nie je spočiatku až také jednoduché, pretože ak ste v minulosti získali zlú skúsenosť, zapíše sa vám zvyčajne hlboko do pamäte. Následne sa vytvorí strach, ktorý vás bude v podobných situáciách brzdiť.

Strach je počiatočné štádium negatívnych predstáv, ktoré však nemusia preniknúť až do vedomia, ale pôsobia z podvedomia.

Podvedomie je hlboko ukrytá súčasť každej osobnosti. Odohrávajú sa v ňom procesy, ktoré sú dôležité na to, aby sa naše predstavy uskutočňovali. V podvedomí je sila, ktorá nás riadi. I keď je práca podvedomia samostatná, neznamená to, že sa naň nedá pôsobiť. Práve naopak. Predstavy podvedomie ovplyvňovať môžu — či už s naším súhlasom alebo dokonca aj bez neho.

Ak na zápornú predstavu vplýva pocit, nastáva strach alebo iné duševné poruchy, akými sú napríklad koktanie, červenanie sa, tréma alebo iné druhy ochromenia a utkvelých predstáv. Dokonca i veľká časť fyzických chorôb vzniká kvôli negatívnym pochodom mysle.

Ako zaistiť, aby pozitívne myslenie vyhralo nad negatívnym?

V prvom rade musí vaša vôľa ovládnuť predstavy, ktoré na vás pôsobia. Akonáhle sa predstava objaví vo vašom vedomí, zhodnoťte či je pre vás užitočná alebo naopak, škodlivá. Ak je škodlivá, sústreďte vašu myseľ na pravý opak.

Vďaka tomu si vytvoríte kladnú predstavu, ktorá oslabí tú nechcenú – zápornú. Silnejšie myšlienky totiž spravidla víťazia nad tými slabšími. Čím viac sústredíte svoju pozornosť na určitú pozitívnu predstavu, tým menej budete myslieť na tie negatívne.

Uplatnite autosugesciu

Pod autosugesciou rozumieme vedomé vytváranie si myšlienkových predstáv. Rozdeľujeme ju na nevedomú a vedomú.

Nevedomá autosugescia je taká, pri ktorej si neuvedomujete, že na vás niečo pôsobí. Vedomou autosugesciou na svoje myšlienky pôsobíte sami. Svoju pozornosť sústredíte na žiadúcu predstavu tak silne, až vo vás prevládne vnútorné presvedčenie a pevná viera v to, čo chcete, aby sa stalo. Táto predstava musí byť veľmi presná a vy sa na ňu musíte intenzívne sústrediť, aby sa výsledok dostavil čo najrýchlejšie.

To čo sa má stať musíte prežívať ešte predtým než to príde. Preto sa nebojte zapojiť do procesu svoju fantáziu a predstavujte si čo chcete, aby sa prihodilo. Pamätajte však, že sugescia sa uskutočňuje vždy podľa svojho obsahu. Preto sa vyvarujte všetkýmpochybnostiam o tom, čo nechcete.

Zabudnite na strach, ku ktorému nemáte dôvod. Nič také, čo by sa nedalo prežiť sa vám predsa stať nemôže. Na myšlienky typu nemôžem, nechcem, neviem okamžite zabudnite. Bezpochyby a jasne myslite len na váš cieľ, ku ktorému sa prepracujete pomocou pozitívneho myslenia.

Zvýšte dôveru vo vlastné schopnosti

Pomocou autosugescie si dokážete zvýšiť i vlastnú sebadôveru. Existuje na to jednoduché cvičenie.

Sadnite si pred zrkadlo. Pozerajte sa sám sebe priamo do očí a sústreďte sa na predstavu, ktorú zároveň vyslovíte: “Ja som človek, ktorý si dôveruje”. Je dôležité, aby bolo z vášho hlasu cítiť, že toto tvrdenie je pre vás samozrejmé a ste o ňom presvedčený. Posilňujete tým svoje predstavy. Cvičenie je nevyhnutné praktizovať denne.

K tejto formulke môžete pokojne pripojiť aj ďalšie frázy, po ktorých túžite, aby sa naplnili. Napríklad: moja nechuť k práci mizne, moja pamäť pracuje stále lepšie a lepšie, moja hanblivosť slabne každým dňom, moje príležitosti maximálne využívam a podobne.

Pre všetko, čo si potrebujete vsugerovať, si vytvorte formulky, ktoré si budete denno denne v určitý čas opakovať. Vyslovujte ich bez pochybností 20 až 25-krát. Pre zvýšenie účinku si ich napíšte aj na papier. Zapojíte tak do procesu ďalší zmysel, ktorým je zrak.

Nezabudnite pri ich odriekavaní pokojne a zhlboka dýchať.

A hlavne pozitívne myslieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *