Vulgárnosť, násilie či desivé scény. Tieto filmy ponúkajú kontroverziu a v mnohých krajinách ich ani nemáte možnosť vidieť. Ale ako sa hovorí, zakázané ovocie chutí najlepšie, však?

Grotesque (2009, Japonsko)

Grotesque je japonský  horor z roku 2009. Príbeh sleduje osud mladého páru, ktorý sa zobudí zviazaný v strašidelnej pivnici a je podrobený hroznému mučeniu ich šialeného únoscu. Kvôli extrémne znepokojujúcim záberom, vrátane znetvorenia očí a scén zobrazujúcim amputáciu, je tento film zakázaný v mnohých krajinách, vrátane Veľkej Británie či Nórska. Na rozdiel od úspešných snímok ako Hostel alebo Saw, bol kritizovaný za chabý príbeh a vývoj postáv. Ako výsledok tohto všetkého získal zlé recenzie od väčšiny kritikov a je považovaný za komerčné zlyhanie.

https://www.youtube.com/watch?v=34obtYC8OK4

Mikey (USA, 1992)

Ihneď po vydaní v roku 1992  bola snímka zakázaná v mnohých krajinách. K zákazu prispeli mnohé scény mučenia a vraždenia. Príbeh rozpráva o živote Mikeyho Holta, sociopatického deväťročného chlapca. Ten desivo zavraždí svojich pestúnskych rodičov a priateľov. Mnoho z jeho obetí zdanlivo zomrie na základe nehody, vďaka čomu sa Mikey sťahuje z rodiny do rodiny. Dej pokrýva chlapcove vyčíňanie, ktorým sa snaží umlčať ľudí, ktorí odhalili, že práve on je tým, kto zabíja.

The Human Centipede  (Holandsko, 2009)

Ak ste niekedy videli alebo počuli o horore The Human Centipede, nemali by ste byť prekvapení, že sa sotva vyhol zákazu v nejakej krajine. Hlavná zápletka zahŕňa šialeného holandského vedca, ktorý unesie trio amerických turistov a chirurgicky ich spojí dohromady. Kontroverzný počin bol ťažko kritizovaný za to, že zobrazuje obete vo filme ako objekty, ktoré majú byť brutálne degradované a znetvorené pre pobavenie a vzrušenie hlavného hrdinu, rovnako ako pre potešenie publika.

Scum (1970, Veľká Británia)

Scum je tvrdý a šokujúci príbeh života v britskom Borstalu zobrazujúci skupinu mladých zločincov počas roku 1970. Pôvodne bol úplne zakázaný pre televízie vďaka jeho vyobrazeniam rasizmu, znásilnenia, samovraždy a násilia. Táto snímka bola úplne prerobená v roku 1979, kedy v nej už hral mladý Ray Winstone vo svojej prelomovej úlohe Carlina. Remake bol taktiež zakázaný, aj keď nakoniec súd dospel k záveru, že by mal zostať šíriteľný vo Veľkej Británii. Novšia verzia získala kvalitné recenzie a bola chválená pre svoje presné zobrazenie brutálneho Borstalského režimu.

https://www.youtube.com/watch?v=MdIr_YHdtzs

A Serbian Film (2010, Srbsko)

Zakázaný v Španielsku, Nórsku a Brazílii. A Serbian Film je bezpochyby jeden z najkontroverznejších filmov všetkých čias. Hlavnými faktormi zákazu boli medzi mnohými ostatnými scény znásilňovania detí, incestu a vrážd. Temer 2 hodiny stopáže zaznamenali protichodné recenzie od kritikov, z ktorých niektoré tento počin odsúdili, pretože predstavuje extrémne sexuálne násilie. Dej sa točí okolo starnúcej pornohviezdy, ktorá súhlasí s účasťou na poslednom filme, aby dala jasný koniec svojej kariére. S odstupom času však zistí, že bola povolaná na tvorby pedofílie, z ktorej niet úniku.

Natural Born Killers (USA, 1994)

Natural Born Killers bol uvedený v roku 1994 v réžii Olivera Stonea. Založený bol na scenári napísanom Quentinom Tarantinom. Spracoval ho podľa faktov o živote Charlesa Starkweathera a Carila Fugateho, dvoch milencov, ktorí sa pustili do vražedného vyčíňania. Film bol úplne zakázaný v Írsku a mal zakázanú distribúciu v USA. Režisér neskôr vymazal približne štyri minúty záberov, čo malo za následok povolenie jeho distribúcie. Označenie „veľmi kontroverzný“ dostal vďaka svojim oslavám vrážd. Na základe tohto akčného krimi boli spáchané niekoľké známe vraždy. Najznámejšia z nich je masaker Columbine High School. Eric Harris a Dylan Klebold zavraždili počas svojho vyčíňania dvanásť ľudí, zatiaľ čo údajne kričali citáty z Natural Born Killers.

The Evil Dead (1981, USA)

The Evil Dead, vydaný v roku 1981, rozpráva desivý príbeh piatich vysokoškolákov tráviacich svoje voľno v chate na samote v hlbokom lese. Ich dovolenka sa stáva zlým snom, keď nájdu audiokazety, ktoré uvoľňujú zlých duchov. Tento nízkorozpočtový horor bol veľmi dobre prijatý kritikou a úspešný v kinách. Vzhľadom k jeho násiliu a teroru je Evil Dead zakázaný v niekoľkých krajinách, vrátane Fínska, Nemecka, Islandu a Írska. Snáď najviac znepokojujúcou scénou je mladá žena znásilnená stromom posadnutým zlým duchom. Ťažko kritizovaná bola najmä pre to, že je nesmierne nevhodná. Taktiež tu napríklad nájdeme rovnako znepokojujúce a rozporuplné momenty mučenia.

Cannibal Holocaust (Taliansko, 1980)

Cannibal Holocaust je taliansky horor, dodnes zakázaný vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta. Až do jeho vydania bol režisér Ruggero Deodata zatknutý a obvinený z vraždy, no neskôr bol zbavený všetkých obvinení. Natočený v amazonskom dažďovom pralese a zaujímavosťou je, že si v ňom zahrali skutoční členovia domorodých kmeňov. Dej sa skladá z hľadania dokumentárneho filmového štábu, ktorý odišiel sfilmovať domorodé kmene a je nezvestný dva mesiace. Druhý tím vyslaný na záchrannú misiu nachádza ich stratené záznamy z natáčania a zisťuje ich osud. Počas nakrúcania bolo zabitých sedem zvierat. Cannibal Holocaust je považovaný za jeden z najodpornejších filmov v histórii.

The Texas Chainsaw Massacre (USA,1974)

Po vydaní v roku 1974 bol Texaský Masaker Motorovou Pílou zakázaný v mnohých štátoch, pričom mnoho kín zastavilo premietanie po obdržaní sťažností o povahe extrémneho násilia, ktoré snímka zobrazuje. Na trh bol uvedený ako skutočný príbeh, aby prilákal širšie publikum, aj keď je dej úplne vymyslený. V skutočnosti bol inšpirovaný zločinmi notoricky známeho sériového vraha, ktorý zhromažďoval časti tiel svojich obetí a držal ich vo svojom dome. Synopsa hovorí o piatich priateľoch, ktorí navštívia dedov starý dom. Po prvotnom zlom kritickom prijatí v čase svojho vydania tento počin zaznamenal najvyššie tržby nezávislého filmu všetkých čias, teda aspoň na krátku dobu. Je všeobecne považovaný za jeden z najvplyvnejších hororov v histórii kinematografie.

https://www.youtube.com/watch?v=Vs3981DoINw

The Exorcist (USA, 1973)

Uvedený v kinách v roku 1973. Od tej doby mal veľký vplyv na populárnu kultúru a bol popisovaný niektorými kritikmi ako najdesivejší horor všetkých čias. Je tiež jeden z najvyššie zarábajúcich filmov histórie, kedy prekonal hranicu 441 miliónov dolárov po celom svete. Zakázaný v mnohých  mestách a krajinách, pretože je neuveriteľne desivý. V niektorých prípadoch sa nemohol premietať aj z náboženských dôvodov. Film ovplyvnil publikum tak silno, že v mnohých kinách boli záchranári povolaní na liečenie ľudí, ktorí omdleli a iných, ktorí prešli až do hystérie. Vo Veľkej Británii nebol The Exorcist  k dispozícii až do roku 1990, kedy prešiel British Board of Film cenzúrou (BBFC).

Zdroj:youtube,pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *