Populistický, pragmatický, autoritársky, mazaný taktik – dokonca aj mnoho rokov po tom, čo vstúpil na vrchol ruskej politiky, západní pozorovatelia stále pochybujú o skutočnej motivácii Vladimíra Putina. V skutočnosti za rozhodovaním Kremľa stojí súbor dôsledne vyjadrených presvedčením.

 

 

 

O Spojených štátoch

„USA má obrovskú moc. Pravdepodobne je jedinou veľmocou dnešnej doby. Akceptujeme to a sme pripravení s nimi spolupracovať. “

Čo však nepotrebujeme je to, aby sa plietli do našich záležitostí, vraveli nám, ako máme žiť svoje životy, a bránili Európe budovať s nami vzťah. “

                                                      Petrohrad, Medzinárodné ekonomické fórum, jún 2016

 

O obvinenia zo zahraničného zasahovania

Existuje tu neustála americká propaganda a priame financovanie mimovládnych organizácií USA … Toto nie je zasahovanie, ktorého sme rok čo rok svedkami? Vezmite glóbus, roztočte ho a zastavte sa prstom na ktoromkoľvek mieste na planéte – môžem vám garantovať, že tam USA v mene svojich záujmov zasahuje.

 

Čo Američania chcú? Aby pred nimi všetci skláňali hlavy v úcte? Máme svoje vlastné názory, ktoré máme vo zvyku vyjadrovať otvorene. Nejedná sa o nejakú formu skrytej sabotáže. “

 

Direct Line s Vladimírom Putinom, júl 2017

 

O Európe

 

„Je pre Európu výhodné jednoducho slúžiť zahraničným a dokonca domácim cieľom Washingtonu? Nie som si istý. Je toto podstata serióznej politiky? A je toto rola, ktorú na seba musia krajiny vziať, aby sami seba mohli nazývať mocnosťami? “

 

Investičné fórum, október 2016

 

O katalánskej krízi za nezávislosť

 

„Zrazu EÚ vítala kolaps celého radu štátov v Európe, bez toho aby sa obťažovala svoju radosť skrývať. Prečo potrebovali tak bezmyšlienkovite – kvôli krátkodobým záujmom a pre potechu, Veľkého brata ‚vo Washingtone – bezpodmienečne podporovať odtrhnutie Kosova, a k vyprovokovaniu podobných procesov po celom kontinente aj mimo neho?

 

Vladajský diskusné klub, október 2017

O NATO

 

„Dnes už neexistuje žiaden Sovietsky zväz alebo Východný blok. Podľa môjho názoru NATO potrebuje vonkajšieho nepriateľa, aby ospravedlnilo svoju existenciu, preto ho neustále umelo vyhľadáva a vyvoláva provokácie, aby si vytvorilo protivníkov tam, kde žiadni nie sú. “

… Dnes je to nástroj pre americkú zahraničnú politiku. Nie sú v ňom žiadni partneri, iba vazali. “

 

Interview s Oliverom Stonom, jún 2017

 

O Strednom východe

 

„Bol tu pokus región reformovať a aplikovať naň vonkajší model, a to buď prostredníctvom zmeny režimu, alebo priamym použitím sily. Namiesto boja proti extrémizmu, namiesto jednoduchého napodobňovania takého boja, chcú naši americkí partneri, aby sa v tomto regióne stal trvalým stavom vecí chaos. “

 

Vladajský diskusné klub, október 2017

 

O Severnej Kórei

„Samozrejme odsudzujeme jadrové testy Severnej Kórey a bez výnimky vyhovieme všetkým rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN.

Aby ste však tento problém vyriešili, je potrebné použiť dialóg. Nie je možné pokúsiť sa KĽDR obkľúčiť vojenskými hrozbami, bez toho aby ste sa vyhli ostrej výmene slov a verejným urážkam. Či už máte režim v Pchjongjangu radi alebo ho nenávidíte, musíte uznať, že KĽDR je suverénny štát. “

 

Vladajský diskusné klub, október 2017

 

O zosadenie Viktora Janukovyča na Ukrajine

 

„To, čo sa udialo na Ukrajine, bolo ozbrojené a protiústavné prevzatie vlády – prevrat. Nikto o tomto nemôže diskutovať.

 

Otázkou však zostáva, prečo sa to muselo odohrať práve takto? Viktor Janukovič sa svojej moci už predtým vzdal a nemal žiadnu šancu na znovuzvolenie. Prečo krajinu uvádzať do chaosu? Kvôli demonštrácii sily? Bolo to hlúpe rozhodnutie a malo presne opačný účinok. Domnievam sa, že práve tieto akcie destabilizovali situáciu na východe krajiny. “

 

Mediálny briefing v Novo Ogarevu, marec 2014

 

O vláde v Kyjeve

 

„Záujmy ruského a ukrajinského národa sú rovnaké. Čo nie je rovnaké, sú ciele ukrajinskej vlády a elít.

 

… Majú už len jeden druh tovaru, ktorý vyvážajú pre medzinárodnú spotrebu – rusofóbiu. A politika oddelenosti medzi oboma krajinami. Niektorí na Západe veria, že tieto dva štáty by nikdy nemali byť spojencami, a tak Ukrajina túto myšlienku úspešne šírila. “

 

Summit G20 v Hamburg, jún 2017

 

O ruskom politickom systéme

 

„Monarchia bola dedičstvom, ktoré cárstvo odovzdalo časom sovietskym, aj keď sa doska na budove zmenila. Až na začiatku deväťdesiatych rokov došlo k udalostiam, ktoré položili základy novej etapy rozvoja Ruska.

 

Určite si nemôžete predstavovať, že možno okamžite získať rovnaký vládny model a rovnakej štruktúry ako v Spojených štátoch, v Nemecku, vo Francúzsku. Spoločnosť, rovnako ako každý živý organizmus, sa musí rozvíjať postupne, organicky. To je normálny vývojový proces.

„Interview s Oliverom Stonom, jún 2017

 

O úlohe Ruska vo svete

 

„Rusko je krajina s tisícročnou históriou a takmer vždy užívala výsady suverénnej zahraničnej politiky.

 

Ani dnes túto tradíciu nehodláme zradiť. Zároveň si však dobre uvedomujeme, ako sa svet zmenil, a máme realistické chápanie naších vlastných príležitostí a potenciálu. Chceli by sme spolupracovať so zodpovednými a nezávislými partnermi, s ktorými by sme mohli pracovať na budovaní spravodlivého a demokratického svetového usporiadania, ktoré by zabezpečilo bezpečnosť a prosperitu nielen pre pár vybraných, ale pre všetkých.

 „Mníchovský prejav, február 2007

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *