Spánok ovplyvňuje viac, než si myslíte. Všetky pracovné úspechy, zdravotný stav, medziľudské vzťahy. To všetko môže nedostatkom spánku výrazne trpieť. Väčšina z nás pritom trávi v posteli menej hodín, než by mala.

 

Viete, na čo je dobrý spánok? Dáva priestor nášmu mozgu, aby sa vyčistil od všetkých toxínov. Ráno je potom opäť pripravený naplno fungovať. Okrem toho sa ale v noci tiež mozog zbavuje bielkovín, ktoré lekári dávajú do súvislosti s vypuknutím Alzheimerovej choroby.

Ak nebudete mozog pravidelne čistiť, spomalí sa jeho fungovanie a navyše to môže viesť k psychickým problémom. Ak u pacienta odhalíte depresiu alebo úzkosti, potom v 80 až 90 percentách prípadov zistíte, že sa u neho vyskytujú problémy so spánkom.

 

Myslí vám to dobre?

Než teda začnete zvádzať svoju psychickú nepohodu na čokoľvek iné, zamyslite sa nad tým, či náhodou nemáte nedostatok spánku. Ukazovateľom, že v posteli trávite menej hodín, ako je zdravé, môže byť aj to, že máte problémy s pamäťou, nie ste schopný udržať myšlienku či sa sústrediť na prácu. „Nedostatkom spánku sa zhoršujú sociálne zručnosti. Trpí tým celý váš výkon. Prejavujú sa tiež zmeny v rozhodovaní,“ uvádza profesor chronobiológie Till Roenneberg, ktorý na tému spánok vydal niekoľko kníh.

Optimálna doba, ktorú by dospelý človek mal stráviť v posteli, je podľa knihy Spánková revolúcie sedem hodín. Okrem doby spánku je ale tiež dôležité, aby bol poriadne kvalitný. Jeho hlavným zabijakom je svetlo. To totiž potláča tvorbu melatonínu, ktorý dáva znamenie, kedy je čas ísť spať. Preto by ste mali stlmiť osvetlenie ešte skôr, než si ľahnete. V kúpeľni majte na čistenie zubov rozsvietenou malú lampičku a svetlo využite z chodby, v spálni zbytočne nesvieťte, vystačíte si s lampou na stolčeku.

 

Noci s telefónom

To všetko vám je ale k ničomu, ak dlho do noci hľadíte na monitor svojho počítača alebo na displej mobilného telefónu. Modré svetlo, ktoré prístroje vyžarujú, má totiž ešte väčší vplyv na potláčanie melatonínu než to klasické. Problém je v tom, že ešte nejakú dobu potom, čo ho vypnete, organizmus beží na plné obrátky a biologické cykly sa zastavia až ex post. Odborníci odporúčajú, aby ste mobil vzali do ruky naposledy pol hodiny pred tým, než si ľahnete do postele, a ideálne sa s ním na noc rozlúčili a nechali ho v inej izbe.

Nielen svetlo ale môže ovplyvniť kvalitu spánku. Vplyv na to má aj cvičenie, stačí, aby ste sa týždenne hýbali aspoň 150 minút a ráno sa budete prebúdzať oveľa odpočinutejšie. Rovnako tak ak dáte prednosť zdravým jedlám pred tými nezdravými, vyhnete sa alkoholu tesne pred spaním a stiahnete si kúrenie tak, aby ste v spálni mali ideálne 18,3 stupňa.

 

Zdroj: Ženy, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *