Vedeli ste, že aj na Slovensku máme vlastný Stonehenge. Nejedná sa o žiaden park s cestovateľskými miniatúrmi, ale o ozajstný výskyt mennhirov. Holíč sa môže pochváliť ich najvýchodnejším výskytom v Európe. 

Stonehenge je kamenná stavba pochádzajúca z mladšej doby kamennej. Ten slovenský bol nájdený na pahorku pri výstavbe sídliska SNP,  kde sa v minulosti nachádzala praveká kruhová svätyňa (rondel), tvorená dvomi priekopami. Ich vek sa odhaduje približne do doby 5 000 až 10 000 rokov pred našim letopočtom. Na niektorých z nich sú vytesané pradávne primitívne kresby, postavy zvierat, ľudí a záhadných bytostí pravdepodobne bohov a na koncoch sú všetky opracované.  Pod najväčším kameňom sa našlo aj viacero kostier, z toho niekoľko detských

Tak ako v Británii, aj holíčsky rondel bol prestavaný na objekt megalitického typu. To znamená, že do priestoru bolo do kruhu vložených osem kamenných svätýň, ktoré boli utvorené rôznym počtom kameňov a ústredná, deviata svätyňa bola umiestnená do jeho stredu. Neskôr prišlo k zrušeniu tohto rondelu a časť kameňov bola použitá v novšej svätyni. Kresby na kameňoch naznačujú, že svätyňa bola používaná ešte v dobe železnej. Z hľadiska ideových predstáv mohol takýto kultový objekt slúžiť až do nástupu kresťanstva, teda aj našim slovenským predkom. Staršie nálezy predmetov z priestoru svätyne – kovové predmety pochádzajú zo staršej doby bronzovej, kostrové nálezy odhadujeme približne na tisícpätsto rokov.

Menhiry sú od roku 1996 vystavené na nádvorí Remeselného domu – budovy Holíčskej fajansy a majú symbolické rozostavenie slnečných hodín.

Foto: Rudolf Irša 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *