Vstupujete do reštaurácie, do divadla, do pracovne obchodného partnera, do príbytku potenciálneho životného partnera či partnerky, všade na vás číha – prvý dojem. Tento rozmarný fenomén rovnako číha na návštevníkov vstupujúcich k vám. Predsieň, vstupná hala, zádverie, skrinka na topánky…, môžu byť vašimi spojencami, aj vám všetko pokaziť.

Skrinka na topánky a ďalšie nábytkové kúsky v podvedomí

Nejedna z nás váha… „Dám si tie elegantné ihličky, či radšej nové červené štýlové lodičky?“ Topánkové poklady netrpezlivo vyčkávajú vo vkusnej bielej skrinke vstupnej haly, zariadenej v škandinávskom štýle. Ktorý z nich bude poctený, aby svojej majiteľke robil večerné garde v opere? Kultúrno-estetický zážitok začína už doma. Sýta červeň módnych lodičiek na pozadí belostnej skrinky na topánky, oproti veľké zrkadlo… Stačí trochu fantázie a zmyslu pre radosť zo života. Naša vlastná predsieň nám samotným už prvý dojem nevytvára, ale podvedomie eviduje, či ju máme upratanú a vkusnú, alebo sa zablatené topánky povaľujú v tmavom kúte v spoločnosti otlčených skriniek. Myslime na to! Prostredie nás vychováva, a ešte viac naše malé ratolesti…

Skrinka na topánky – spojenec v efektívnom usporiadaní obuvi

Topánky sú životnou nevyhnutnosťou, ale bývajú aj zdrojom radosti, sú jednoznačnou súčasťou umenia žiť. Aby si dokonale plnili svoje praktické aj „umelecké“ funkcie a aby sme aj s ohľadom na životné prostredie nemuseli po každej sezóne kupovať nové, je treba sa o ne primerane starať. Tu sú niektoré praktické odporúčania:

  • Rozdelenie obuvi – je dobré, rozdeliť si obuv podľa sezónnosti na zimnú a letnú a do tretej skupiny zaradiť tú, ktorú nosíte pravidelne, bez ohľadu na sezónu.
  • Príprava na uskladnenie – pred uložením má byť obuv čistá a suchá. Vlhká handrička, jemná kefka, alebo niektoré domácke metódy a prostriedky vám pomôžu. Chemické čistiace prípravky používajte len v súlade s pokynmi výrobcu s, ohľadom na druh materiálu. Ošetrenie správnym krémom a vyleštenie je ďalším krokom. Druhy topánok, ktoré ľahko podliehajú deformácii, je vhodné vyplniť napr. zrolovanými novinami alebo použiť napínače na obuv.
  • Skladovanie obuvi – tu je rozhodujúca veľkosť vášho priestoru. Výrobcovia vedia, že predsiene bývajú malé, preto môžete použiť závesnú skrinku na topánky a využiť maximum miesta vo výške, alebo výklopnú skrinku na topánky, ktorá nemá dvierka. Dobrým riešením môže byť vhodný regál, ak sú v ňom topánky uložené v krabiciach alebo kontajneroch. Otvorené police sa nedoporučujú, nakoľko zvádzajú k ukladaniu kadečoho a ani prípadný „obuvný pach“, zvlášť v malej nevetranej miestnosti, nemusí byť príjemný. Vyhýbajte sa aj opačnému extrému, skladovaniu obuvi v igelitových taškách a fóliách. Obuv potrebuje „dýchať“. Ak máte miesta dosť, vhodné sú aj skrinky na topánky s dvierkami.

Veľký výber skriniek na topánky má tento e-shop: https://www.agatanabytok.sk/nabytok/do-predsiene/botniky. Je to renomovaná poľská značka s tradíciou od r. 1952, ktorá má doma veľkú sieť kamenných nábytkových salónov a nedávno úspešne vstúpila aj na slovenský trh.

Aby skrinka na topánky dobre zapadla

Ideálne je, ak skrinka na topánky, poličky, lavička na sedenie, dekorácie, kvetiny, prípadne iná výbava predsiene, vytvárajú jeden estetický celok. Oplatí sa dať prednosť nadčasovým dizajnom, jednoduchým tvarom a univerzálnym farbám (napr. bielej), ktoré sa ľahko kombinujú s inými. Nezabudnite na dobré osvetlenie, nakoľko v predsieňach býva málo denného svetla. Pomôže veľké zrkadlo, ktoré miestnosť nielen „rozsvieti“, ale aj opticky zväčší. Aby vás, keď po ťažkom dni vkročíte do svojho obydlia, privítal váš svet, plný dobrého vkusu, v ktorom stres automaticky mizne.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *