Severská kinematografia patrí medzi tie najšpičkovejšie na svete. Medzi kritikmi sa teší priazni najmä pri rôznym kriminálnych dielach, ktorých chladná škandinávska atmosféra dokáže udržať v napätí aj tých najväčších filmových profíkov. My sme sa dnes zamerali na severské kriminálne seriály, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Zločin (Forbrydelsen)

Pred viac ako desiatimi rokmi vyšla prvá séria veľmi kvalitného dánskeho seriálu Zločin. Ako to býva aj pri iných škandinávskych filmových počinoch, aj tu išlo o spoluprácu tvorcov z viacerých krajín (Nemecko, Nórsko, Švédsko). Napínavé tri série obsahujú dvadsať epizód, ktoré opisujú rovnaký počet dní vyšetrovania záhadnej vraždy mladej študentky. Tento seriál sa stal akousi predlohou pre svetovo známy most, ktorému sa dnes budeme tiež venovať. V tomto prípade sa však môžete tešiť aj do viacerých presahov do dánskej spoločnosti. Samotná vražda nás dostane aj do volebnej kampane kandidátov na primátora Kodane. 38 hodín sledovania seriálu vám preletia ako nič.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Most (Broen)

Škandinávskym klenotom medzi nie len kriminálnymi seriálmi je tento dánsko – švédsky koprodukčný projekt. Hlavnou úlohou Mostu je svojrázna detektívka Saga Norénová, ktorú skvele stvárnila herečka Sofia Helinová. Táto takmer autistická či patologicky racionálna policajná postava pravdepodobne nemá vo svete kinematografie konkurenciu. Príbeh sa prelína medzi švédskym Malmo a dánskym mestom Kodaň, ktoré pretína práve tento známy most. Počas štyroch sérií sa spolu s vyšetrovateľmi budete pokúšať rozlúštiť rovnaký počet spletitých prípadov. Zápletka je fantastická a až do posledných dielov nebudete vedieť, skadiaľ vietor fúka. Bohužiaľ, štvrtá séria bola poslednou. Seriálový svet takto prišiel o jeden z najlepších kúskov. Pre vás to však znamená, že ak ste sa ešte náhodou nepustili do jeho sledovania, môžete to zvládnuť naraz.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Trapped

Najnákladnejší islandský filmový projekt (približne desaťnásobok výdavkov, ako je tomu pri iných projektoch z tejto krajiny) je dielom dnes už svetovo známeho Baltasara Kormákura. Ten má za sebou prácu na takých filmoch, ako je napríklad Kontraband či 2 zbrane. Seriál sa silou mocou nechce hrať na klasickú škandinávsku seriálovú školu a skôr sa snaží využiť potenciál samotného Islandu. Či už ide o povahu miestnych obyvateľov alebo hlavne o počasie. Práve islandský blizard so silným snežením výrazne vstupuje do deja, keďže vďaka nemu sa riešenie policajného prípadu stáva ťažším. V našich končinách tento projekt nezaznamenal veľký úspech a záujem televízií, čo však nemôžeme povedať o „skúsenejších a otvorenejších“ krajinách. Ak ste sa ešte nemali možnosť zoznámiť s islandskou kinematografiou, toto bude pre vás tá najlepšia škola.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Wallander

Ďalšou klasikou severskej seriálovej tvorby je Wallander. Ten bol však natočený v dvoch verziách. Prvý projekt je čisto švédsky (2005 – 2013) a druhý je spoluprácou tvorcov z USA, Veľkej Británie, Nemecka a najmä Švédska (2008 – 2016). Pri oboch verziách môžeme hovoriť ako o sonde do duše Kurta Wallandera – vedúceho kriminálneho oddelenia. Ten aj napriek dlhým rokom v tejto pozícii nedokáže pochopiť násilie, ktoré ho neustále obklopuje. Jeho stopercentné oddanie sa práci a maximálna empatie k pozostalým prináša svoje negatívne stránky v súkromnom živote. Jediný normálny vzťah si tak dokáže vytvoriť so svojou dospelou dcérou.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *